رییس نقشه برداری ایران: پیشگامی ایران باب همکاری در اکو را می گشاید

نقشه برداری,ایران ترکیه

آنکارا - ایرنا - رییس ˈسازمان نقشه برداری ایرانˈ با تاکید بر توانایی های علمی و فنی ایران در دانش نقشه برداری، ابراز امیدواری کرد که پیشگامی جمهوری اسلامی در تشکیل ˈکمیته نقشه برداری سازمان همکاری اقتصادیˈ (اکو)، ˈباب جدیدˈ همکاری در این سازمان را بگشاید.

ˈعلیرضا آزموده اردلانˈ رییس سازمان نقشه برداری وابسته به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری که برای شرکت در دومین نشست روسای سازمان نقشه برداری کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) به ترکیه سفر کرده است، روز یکشنبه در گفت و گوی با ایرنا ، به تشریح دستاوردهای دومین نشست روسای نقشه برداری ˈاکوˈ، همکاری های محتمل بین سازمانهای نقشه برداری ایران و ترکیه و چشم انداز فعالیتهای سازمان نقشه برداری جمهوری اسلامی پرداخت.

این استاد دانشگاه ˈتهرانˈ گفت: دانش نقشه برداری علمی است که اندازه گیری در فضا و در اطراف زمین می پردازد و عملا اجازه می دهد بشر بتواند اطرافش را به صورت کمی مشاهده کند و از آنجایی که هر آنچه انسان در اطرافش انجام می دهد با زمین در ارتباط است، این رشته با همه فعالیتهای بشری مرتبط است.

وی با اشاره به تاثیر نقشه برداری علمی در توسعه کشاورزی افزود: به کمک این علم می توان از راه دور بطور دقیق مشخص کرد، مساحت زیر کشت محصولات مختلف حتی اگر محصولی دچار آفت شده باشد، چه میزان است .

اردلان اضافه کرد: همچنین اگر تغییری در محیط زیست بوجود آید، می توان به کمک تصاویر، سیر روبه کاهش جنگلها را مشاهده کرد. از طرف دیگر چون این علم می تواند شکل زمین را اندازه بگیرد و تغییرات آن را ثبت کند ، می تواند این تغییرات را اندازگیری کند.

او تصریح کرد: بنابراین اگر بخواهیم دقیق به قضیه نگاه کنیم، توسعه پایدار و بهبود در اقتصاد، مستلزم بکارگیری دانش و فنی است که در این رشته است.

رییس سازمان نقشه برداری کشور در خصوص انگیزه برگزاری همایش روسای سازمانهای نقشه برداری اکو و ابتکار عمل جمهوری اسلامی ایران در این راستا گفت: ایران دو سال پیش پیشنهادی را با عنوان اضافه کردن کمیته ای به نام کمیته نقشه برداری اکو را داد که اولین نشست آن در تهران برگزار شد. در نشست تهران اساسنامه ای نیز برای تشکیل این کمیته تهیه شد.

اردلان افزود: این اساسنامه هنوز اجرایی نشده و در واقع این اساسنامه را ما در ایران تدوین کردیم، ولی سایر کشورهای عضو چندان موضوع را تعقیب نمی کردند. تنها پاسخی که در این زمینه به ایران داده شد، از سوی ترکیه بود و دوستان ما در آنکارا نه تنها برای تشکیل این کمیته اعلام آمادگی کردند، بلکه داوطلب میزبانی دومین نشست روسای سازمانهای نقشه برداری اکو شدند تا بلکه تشویق و ترغیبی برای دیگر کشورهای عضو اکو باشد. در این دو اجلاس هم که برگزار شد، روسای سازمانهای نقشه برداری عضو این سازمان حضور داشتند.

وی اضافه کرد: دوستان ما در ترکیه کمک کردند با قبول مسوولیت برگزاری اجلاس که البته با استقبال خوب اعضای اکو به استثنای دو کشور روبرو شد ( ترکمنستان و قرقیزستان در این نشست ها شرکت نکردند) ، پیشنهاد مهم ایران را در قالب اکو مطرح کنند.

اردلان گفت: به هر حال وجود این علم در اکو و کمک آن به بهره برداری صحیح و بهینه از زمین و تشریک مساعی کشورهای عضو در این راستا می تواند در مسیر تحقق اهداف اقتصادی این سازمان ، مفید باشد .

وی افزود: در خلال این اجلاس متوجه شدیم که کشورهای شرکت کننده علاقه خاصی به ادامه و تعمیق همکاری بین سازمانهای نقشه برداری دارند.

او ابراز امیدواری کرد که در اجلاس بعدی بتوانند اساسنامه کمیته را به تصویب برسانند.

رییس سازمان نقشه برداری ایران گفت: ترکیه خواستار مطالعه بیشتری روی اساسنامه شد که البته این کشور به عنوان رییس جدید در نظر دارد در کم و کاست ها و ارایه هر چه مطلوبتر اساسنامه پیشنهادی بررسی هایی داشته باشد که امیدواریم در دو ماه به جمع بندی نهایی برسیم و با تصویب اساسنامه وارد اقدامات عملی شویم.

نشست روسای سازمان های نقشه برداری عضو اکو هر دو سال یک بار برگزار خواهد شد و در بین آن نشست ها ، کارشناسان ارشد سازمانهای نقشه برداری نیز برای پیگیری مصوبات و برنامه عمل نشستهایی برگزار می کنند.

اردلان در خصوص همکاریهای دو جانبه ایران و ترکیه نیز گفت: عمده چیزی که می تواند مفید باشد ، مساله بلایای طبیعی است که ما دانش خود را باید در اختیار دیگر کشورهای عضو قرار دهیم .

او با اشاره به رویداد دلخراش رانش زمین در افغانستان که شماری از مردم این کشور را به کام مرگ کشاند، تاکید کرد: رانش زمین یک پدیده طبیعی است که در طول زمان صورت می گیرد، ولی می شود با تصویر برداریهای دوره ای مناطقی که در طول زمان در شرف ریزش است را شناسایی کرد و دولت ها را برای جابجایی به موقع ساکنان آن مناطق، کمک کرد.

اردلان گفت: اولین موردی که کشورهای اکو می توانند در همکاری در این زمینه بدست آوردند، کمک به هم در کاهش آفات طبیعی است و کشورهایی را که در این مقوله کمتر آمادگی دارند، کمک کنیم با برگزاری دوره های آموزشی و اجرای طرح هایی بصورت آزمایشی، دانش نقشه برداری را به آنها منتقل کرد .

اردلان با اشاره به توانیهای سازمان نقشه برداری جمهوری اسلامی ایران گفت : ما دارای چهار فروند هواپیمای ˈدورنیر 228ˈ هستیم که وسیله مهمی برای تصویر برداری در ارتفاع پایین است . افزون بر آن یک فروند هواپیمای ˈجتˈ در اختیار داریم که برای تصویر برداری از ارتفاع بالا مورد استفاده قرار می گیرد، بنابر این ما تجهیزات خوبی در اختیار داریم که می توانیم به وسیله آنها به کشورهای عضو در این زمینه کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شروع شدن این همکاریها به نفع همه منطقه است، گفت: اگر ما بتوانیم در زمینه حرکات پوسته زمین فقط در کشورهای خود کار کنیم، می توانیم اطلاعات را برای استفاده بهینه به دولتها در توسعه همکاریهای اقتصادی و کشاورزی ارایه دهیم.

استاد دانشگاه تهران در ادامه این گفت و گو اضافه کرد: سفرم به ترکیه فرصتی شد تا از توانایی ها و امکانات سازمان نقشه برداری این کشور که در قالب یک مدیریت کل نقشه برداری و ثبت اسناد و املاک سازمان یافته است، آشنا شوم و از دیدگاههای مقامات این نهاد در خصوص همکاری با ایران چه در بعد دوجانبه و چه در بعد همکاریهای اکو مطلع شوم.

استاد دانشگاه تهران در پایان در پاسخ به سووالی در خصوص سازمان نقشه برداری جمهوری اسلامی ایران و برنامه های آینده این نهاد نیز گفت: سازمان نقشه برداری تنها ارگانی است که متولی تامین اطلاعات هندسی از کل کشور است و ما در صدد تغییر برنامه ها و افزایش توانمندی های سازمان هستیم . می خواهیم نقشه ˈارتو فوتوˈ شهرهای بزرگ را هر ساله با انجام نقشه برداری از ارتفاع تهیه کنیم. ارتوفوتو در واقع عکسی است که اندازهای هندسی آن گرفته شده و به نقشه تبدیل می شود. این محصولی است که به مقدار زیاد در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد و تکرار سالانه این عکس برداریها باعث می شود مردم بتوانند تغییراتی که چه از جهت ساخت و ساز و چه از جهت تغییراتی که در منابع طبیعی، جنگلها و فضاهای سبز و اطراف شهرها بوجود می آید را هرسال نسبت به سالهای قبل به سنجند.

دومین نشست روسای سازمانهای نقشه برداری اکو دیروز در آنکارا بکار خود پایان داد.

اولین نشست روسای سازمان نقشه برداری کشورهای اکو اوایل مهر ماه سال 90 در تهران برگزار شده بود.

در نشست دو روزه در آنکارا هیاتی از سازمان نقشه برداری ایران و دبیرخانه اکو در تهران و نمایندگانی از وزارت خارجه ایران شرکت کردند.

نشست به میزبانی سازمان نقشه برداری و اسناد و املاک ترکیه برگزار شد.

خاورم/2011**230**1651
کد N275744