سازمان ملل برای انتقال کمک ها به سودان جنوبی اعلام آمادگی کرد

سودان جنوبی

تهران-ایرنا- نماینده سازمان ملل در سودان جنوبی روز شنبه اعلام کرد که این سازمان در حال آماده شدن برای انتقال کمک ها به مناطق مختلف سودان جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ˈسالوا کرˈ رییس جمهوری سودان جنوبی و ˈریک ماچار ˈرهبر شورشیان این کشور روز جمعه و پس از فشارهای بین المللی برای پایان دادن به درگیری ها در این کشور توافق نامه آتش بس امضا کردند.

میانجیگران آفریقایی، آمریکا و دیگر کشورهای غربی به دو طرف درگیر در سودان جنوبی فشار آورده بودند تا دیداری رو در رو داشته باشند و به درگیری ها در این کشور پایان دهند.

در همین حال ˈتوبی لانزˈ هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در سودان جنوبی در بیانیه ای گفت: توقف خشونت ها و درگیری ها در سودان جنوبی فضایی امن ایجاد می کند.

وی خاطر نشان کرد که سازمان ملل آماده است کمک های مورد نیاز را به مناطق پرتنش سودان جنوبی منتقل کند.

به دنبال حصول این توافقنامه آتش بس، مقام های سازمان ملل اعلام کردند که گزارشی از وقوع درگیری ها در روز شنبه در سودان جنوب مخابره نشده است

سخنگوی شورشیان نیز روز شنبه خاطر نشان کرد که وی گزارشی از وقوع درگیری های جدید در روز شنبه دریافت نکرده است. وی افزود: ما خوشبین هستیم اما نمی توانیم اقدامات طرف مقابل مان را تضمین کنیم.

یک مقام دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد که اگر تایید شود که طرفین درگیر به معاهده آتش بس پایبند بوده اند و درگیری هایی رخ نداده است کمک ها ارسال خواهد شد.

درگیری و خشونت های اخیر در سودان جنوبی منجر به کشته شدن هزاران نفر در سودان جنوبی و آواره شدن میلیون ها نفر دیگر شد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نیز در ماه جاری برای بررسی تحولات در سودان جنوبی به این کشور سفر کردند.

مترجمام**9234**5981
کد N275048