رئیس صلیب سرخ تاکید کرد:

نقش مهم ایران در گفتگوی جهانی درباره‌ اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه

ایران در جهان

"پیتر مائورر" در دیدار با مقامات ایرانی ضمن گفتگو در زمینه‌ همکاری‌‌ها بین کمیته بین المللی صلیب سرخ و ایران بر نقش مهم این کشور در گفتگوی جهانی در باره اسلام و اصول حقوق بین المللی بشردوستانه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در تهران، "پیتر مائورر" رئیس کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ بازدید سه‌روزه‌ خود‌ از ایران را به‌پایان رساند. وی در این سفر با وزیر امور خارجه و دیگر مقامات ایرانی ملاقات داشت و در خصوص مسائل بشردوستانه و اجرای حقوق بین‌المللی بشردوستانه در این کشور گفتگو کرد. این دومین بازدید مائورر از ایران پس از به‌دست گرفتن ریاست کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در آگوست 2012 است.

مائورر می‌گوید ایران نقش مهمی در گفتگوی جهانی درباره‌ اسلام و اصول حقوق بین‌المللی بشردوستانه ایفا می‌کند. کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ خود را متعهد می‌داند تا از گفتگوی اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه حمایت بیشتری کند. بر این اساس کمیته بین المللی صلیب سرخ امیدوار است تا در خصوص چالش‌های بشردوستانه‌ا‌‌ی که برخاسته از خشونت‌های رو به رشد در بخش‌هایی از خاورمیانه هستند، گفت‌وگوهای بیشتری با مقامات ایرانی داشته‌باشد.

مائورر در دومین سفر خود به ایران همچنین با رئیس جمعیت هلال احمر ایران ملاقات و گفتگو داشت و در مراسمی که به‌منظور یک‌هفته بزرگداشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در ایران برگزار شد شرکت کرد. وی در این دیدار گفت: همکاری‌ها بین‌ کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر ایران رضایت‌بخش است. ما علاقمندیم تا در زمینه‌هایی همچون بهداشت و آمادگی اضطراری و رسیدگی به پیامدهای بشردوستانه‌ ناشی از مهاجرت‌ها همکاری نزدیک‌تری با یکدیگر داشته باشیم.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تقریبا به‌طور پیوسته از سال 1977 در ایران فعالیت داشته است. یکی از نگرانی‌های اصلی این سازمان، تعیین سرنوشت ده‌ها هزار سربازی است که در جریان هشت سال درگیری با عراق مفقود شده‌اند. این کمیته از تلاش‌های رسمی ایران و عراق برای تعیین سرنوشت این افراد حمایت می‌کند تا درد و رنج خانواده‌های آن‌ها را تسکین دهد. به‌علاوه کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ در تلاش است تا با مشارکت هلال احمر ایران به قربانیان مین و دیگر ادوات قابل‌انفجار کمک‌رسانی کند.