بخشی: ممنوعیت حضور اخوان در انتخابات بازخورد کنش‌های دوران مرسی است

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: مثلث قدرت مصر باید میان اسلامگرایان، لیبرال‌ها و ارتشی‌ها تقسیم بشود و امکان حذف هیچ یک از این ضلع‌ها وجود ندارد.

احمد بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ممنوعیت حضور اخوان المسلمین برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مصر خاطرنشان کرد: نمی‌توان اخوان را از صحنه سیاسی و ساختار اجتماعی این کشور کنار زد ولی این نکته که چرا این بحث‌ها قبل از انتخابات مصر مطرح شده است نیز به خودی خود اهمیت زیادی دارد.

او ادامه داد: به عقیده من واکنش‌های امروز به فعالیت اخوان‌المسلمین به واسته عملکردی است که محمد مرسی در زمان ریاست جمهوری خود داشت زیرا در گفتمان او تنها اسلامگرایان مطرح بودند و در نتیجه این رویکرد نه تنها لیبرال‌ها و ارتشی‌ها به حاشیه رانده شدند بلکه حاکمیت نگاهی حذفی نسبت به آن‌ها داشت. به همین دلیل هم امروز حمدین صباحی و السیسی حضور اخوان المسلمین را نه تنها در انتخابات مصر بلکه در آینده این کشور را ممنوع اعلام کرده‌اند که این برخورد باز خورد کنش‌هایی است که در زمان مرسی صورت گرفته است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که امکان دارد بتوان نام گروهی مانند اخوان را برای مدتی اندک از جامعه دور نگهداشت گفت: ولی قطعا حذف شاکله اصلی اسلامگرایی و جنبش‌های اسلامی از مصر امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به وجود نگاهی حذفی نسبت به اخوانی‌ها در مصر افزود: این نگاه در وهله اول می‌تواند ناشی از فضای امنیتی حاکم بر این کشور باشد و یا در نتیجه تمایل ارتشی‌ها برای حضور گروهای تندرویی مانند حزب النور و سایر حامیان السیسی در جامعه باشد. اما در نهایت امکان دارد پس از خروج اخوانی‌ها از انفعال آن‌ها مجداد به ساختارهای زیرزمینی گرایش پیدا کنند.

بخشی خاطر نشان کرد: امکان دارد با روی کار آمدن دولت آینده مصر و ایجاد حکومتی متشکل از نظامی ها با افزایش اعتراضات گروه‌های غیراسلامی در جامعه روبه‌رو بشوند که در نهایت هم به نام اسلامگرایان تمام شود ولی امکان ندارد که بتوانند برای مدت طولانی نظر مخالفان چه اسلامگرا و چه غیر اسلامگرا را نادیده بگیرند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان این که اسلامگراها و نظام حاکم در مصر باید به تعامل دست یابند گفت: فشارها و تنش‌های موجود در این کشور سرانجام باعث خواهد شد که دو طرف به گفت‌وگو رو بیاورند. نظامیان هم مجبورند بپذیزند که قدرت در مصر باید میان اسلامگرایان،ارتشی‌ها و لیبرال‌ها تقسیم بشود.

انتهای پیام

کد N274582