احزاب سیاسی پاکستان در سالروز انتخابات عمومی، راهپیمایی می کنند

سالگرد انتخابات,تظاهرات

اسلام آباد - ایرنا -احزاب سیاسی پاکستان به سرپرستی عمران خان رییس حزب تحریک انصاف و عدالت این کشور در سالروز برگزاری انتخابات عمومی مجلس نمایندگان ملی این کشور که به پیروزی حزب مسلم لیگ شاخه نواز به ریاست محمد نواز شریف نخست وزیر فعلی پاکستان منجر شد ، فردا (یکشنبه) راهپیمایی می کنند.

به گزارش ایرنا، حزب مسلم لیگ شاخه نواز به ریاست ˈنواز شریفˈ نخست وزیر فعلی پاکستان پیروز انتخابات روز 21 اردیبهشت 1392 (11 می 2013) شد و پس از آن نواز شریف برای سومین بار سکان هدایت پاکستان را در مقام نخست وزیری به عهده گرفت.

براساس نتایج رسمی انتخابات مجالس ملی از سوی کمیسیون انتخابات پاکستان، حزب مسلم لیگ شاخه نواز (PML-N) به ریاست نواز شریف با کسب 125 کرسی به عنوان حزب پیروز انتخابات عمومی این کشور معرفی شد.

حزب نواز شریف همچنین اکثریت کرسی های پارلمان ایالت پنجاب را نیز کسب کرد و متعاقب آن دولت ایالتی خود را در پنجاب استوار کرد.

در عین حال حزب تحریک انصاف پاکستان (حزب حاکم در ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب این کشور) به ریاست ˈعمران خانˈ نماینده این حزب در مجلس ملی فردا مصادف با سالگرد انتخابات عمومی این کشور در اعتراض به چالش ها با دولت فدرال در میدان دی چوک (مقابل پارلمان ملی) راهپیمایی می کنند.

عمران خان در گفت وگو با خبرنگاران، اعتراض های خود را به عملکرد دولت پاکستان و ایالتی پنجاب ارایه کرد.

نواز شریف نخست وزیر و ˈچودری نثار علی خانˈ وزیر کشور پاکستان در واکنش به اظهارات عمران خان و راهپیمایی برنامه ریزی شده حزب تحریک انصاف اعلام کردند: دولت پاکستان آماده مذاکره با عمران خان بوده و حتی حاضر است به طور مشترک برای پیگری موضوع های عنوان شده در انتخابات سال گذشته؛ به دیوان عالی و کمیسیون انتخابات پاکستان مراجعه کنند.

حزب مسلم لیگ شاخه قائد (PML-Q) نیز به طور رسمی اعلام کرد که هواداران این حزب سیاسی در این راهپیمایی شرکت می کند

در کنار این احزاب؛ فعالان سیاسی و هواداران جنبش مردمی (تحریک عوامی) سازمان منهاج القرآن شهر لاهور پاکستان به ریاست علامه ˈمحمد طاهر القادریˈ نیز روز یکشنبه در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به معضل تروریسم و سایر مشکلات داخلی پاکستان راهپیمایی خواهند کرد.

قرار است روز یکشنبه تظاهرات سراسری فعالان سیاسی و هواداران حزب القادری در شهرهای ایالت پنجاب در شرق ، ایالت سند در جنوب و شهرهای اسلام آباد، راولپندی، کویته برگزار و محمد طاهر القادری که اکنون در کانادا بسر می برد به صورت کنفراس ویدیویی در تظاهرات مرکزی جنبش مردمی سازمان منهاج القرآن در شهر راولپندی سخنرانی کند.

حزب ˈمجلس وحدت مسلمینˈ وابسته به شیعیان پاکستان نیز فردا در منطقه فیض آباد شهر اسلام آباد نیز در اعتراض به مشکلات مردم در ایالت گلگیت-بلتستان در شمال پاکستان ؛ تجمعی برگزار خواهد کرد.

آساق ** ا.ر ** 1095 **1010
کد N274550