تاکید آمریکا به سوریه برای تحویل تمامی تسلیحات شیمیایی‌اش

سیاسی

آمریکا به دمشق و مسکو تاکید کرد تا درباره تحویل مابقی تسلیحات شیمیایی دمشق به بازرسان سازمان ملل برای انهدام تضمین بدهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: ما همچنان بر این عقیده هستیم که دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باید اقدامات لازم را از جمله بسته بندی و انهدام مواد آشکار و حتمی شیمیایی در سایت شیمیایی برای برای نشان دادن این مساله که به الزامات پایبند است، انجام دهد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی که به انهدام تسلیحات سمی و شیمیایی سوریه نظارت دارد، اعلام کرده که 92 درصد از مواد شیمیایی زرادخانه دولت سوریه از این کشور خارج یا منهدم شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: مابقی هشت درصد مواد شیمیایی در اختیار دولت دمشق است و ما نیاز داریم تا راه‌هایی را برای خارج ساختن یا انهدام آنها انتخاب کنیم. دولت دمشق مسئول انتقال این تسلیحات است.

وی ادامه داد: ما هیچ گاه حرف‌های دولت دمشق را جدی نمی‌گیریم و خودمان باید با چشمان باز بر این روند نظارت داشته باشیم. ما هم اکنون 92 درصد از تسلیحات شیمیایی سوریه را منتقل یا منهدم کرده‌ایم. این یک گام روبه جلو است، البته اقدامات بیشتر باید صورت بگیرد. اینها همان مواد شیمیایی هستند که دولت دمشق هیچ گاه نخواهد توانست علیه مردمش از آن‌ها استفاده کند.

انتهای پیام

کد N274492