سفر قریب‌الوقوع وزیر دفاع آمریکا به خاورمیانه به منظور گفت‌وگو درباره ایران

سیاسی

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد: وزیر دفاع آمریکا هفته آینده در سفر به خاورمیانه به اراضی اشغالی، اردن و عربستان سفر خواهد کرد تا درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و جنگ داخلی سوریه دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا برای سومین‌بار در طول یک‌سال گذشته به منظور پیش بردن استراتژی منطقه‌یی آمریکا در خاورمیانه به این منطقه سفر می‌کند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در یک کنفرانس خبری گفت: این سفر بخشی از تلاش‌های ما برای ادامه همکاری‌ها با هم‌پیمانان و شرکای‌مان در منطقه به منظور رسیدگی به چالش‌های امنیتی مشترک‌مان است.

مقامات آمریکایی تلاش کرده‌اند پس از توافق اولیه ایران و گروه 1+5 به کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان در خصوص نگرانی‌های‌شان اطمینان خاطر دهند. این کشورها هم‌چنین از کمک‌های نظامی واشنگتن به نیروهای مخالف در سوریه ناراضی هستند.

براساس این گزارش هاگل در عربستان قرار است با وزیران دفاع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار کند.

کربی در ادامه بدون در نظر گرفتن ماهیت صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران افزود: این دیدار به وزیر دفاع فرصت می‌دهد تا بر الزامات امنیتی آمریکا در منطقه خاورمیانه تاکید و سیاست این کشور برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای که تهدیدی است علیه منطقه را تقویت کند.

چاک هاگل پس از عربستان به اردن سفر خواهد کرد تا در دیدار با همتای اردنی خود درباره جنگ داخلی سوریه گفت‌وگو کند.

سخنگوی پتناگون در این باره گفت: این سفر نشان‌دهنده تعهد آمریکا برای دفاع از اردن است. هم اکنون در این کشور بیش از هزار تن از نیروهای آمریکایی با مقامات دفاعی اردنی همکاری نزدیک دارند.

هاگل در پایان این سفر به اراضی اشغالی خواهد رفت تا با شیمون پرز رییس جمهور، ‌بنیامین نیانیاهو نخست وزیر و موشه یعالون وزیر دفاع رژیم صهیونیستی ملاقات کند.

به گفته جان کربی، هاگل قرار است در این سفر در مورد سیستم دفاع موشکی و راکت‌های اسراییلی گفت‌وگو کند.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه هفته گذشته به اراضی اشغالی سفر کرد تا به مقامات رژیم صهیونیستی درباره جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان خاطر دهد.

انتهای پیام

کد N274401