سرگردانی ناتو در برابر اقدامات روسیه در اوکراین

آمریکا,روسیه

تهران-ایرنا- تحولات اخیر اوکراین و نقشی که غرب برای روسیه دراین روند می بیند، بحث های زیادی را درمورد بازبینی در اولویت های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو پدید آورده است.

به گزارش روز شنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس از بروکسل، رویارویی مستمر روسیه با غرب رایزنی هایی را بین کشورهای عضو ناتو مبنی بر مسئولیت های این سازمان و اینکه چه میزان زمان و هزینه باید برای مقابله با ماجراجویی های نظامی ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری آن کشور صرف کند، پدید آورده است.

ˈیان لسر/Ian Lesserˈمسئول ارشد خط مشی امنیتی و خارجی اندیشکده ˈژرمن مارشال/German Marshall Funˈ آمریکا گفت : ناتو باید به فکر دیگر چالش های امنیتی وضعیت فعلی، از جمله تروریسم سایبری، تهدید علیه عرضه انرژی و افراطی گرایی اسلامی نیز باشد.

اما وی پیش بینی کرد که تمرکز ناتو به دلیل آنچه بزرگ ترین تغییر در محیط امنیتی و دفاعی اروپا طی 20 سال گذشته نامید؛ حتما تغییر خواهد کرد. سیاست های روسیه در شبه جزیره کریمه و استمرار فشارهای کرملین در اوکراین بزرگ ترین تغییر بازی در فضای اروپا بود.

لسر یادآور شد : امروزه ما شرایطی داریم که روسیه و به وی‍ژه رهبری این کشور اصلا قابل پیش بینی نیست. در مورد بحران جاری از همه مهم تر این است که روسیه به نظامی یاغی تبدیل می شود و همه شرایط باید برای باز دارندگی و اطمینان متحدان هموار شود.

در حالی که ناتو این موضوع را بررسی می کند که بعد از سال ها عملیات در خاورمیانه، آفریقا و افغانستان باید در اروپا چطور عمل کند، یکی از فرماندهان ارشد ناتو معتقد است توانایی روسیه برای بسیج کردن تعداد فراوانی از سربازان در تمرین های نظامی و نیات خصمانه مسکو باعث شده ناتو در مورد ظرفیت پاسخ دادن به این نیات و بکارگیری نیروها باز بیاندیشد.

ژنرال ˈفیلیپ بردلاو/Philip Breedloveˈ فرمانده نیروی هوایی آمریکا و از فرماندهان ارشد ناتو در اروپا اخیرا گفت: اکنون این موضوع مهم است که آیا ناتو در موقعیت درستی قرار دارد و می تواند به خوبی واکنش نشان دهد؟ اگر ما انتظار داشته باشیم که پوتین در سال های بعد نیز در روسیه قدرت داشته باشد، اگر چنین رفتاری را در آینده نیز ببینیم، آیا آماده ایم در برابر رزمایش بعدی در مرزها واکنش نشان دهیم زمانیکه پوتین خواسته خود را بر کشوری مستقل در اروپا تحمیل می کند.

ناتو از قبل گشت زنی ها در کشورهای حوزه دریایی بالتیک را افزایش داده و هواپیماهای گشت زنی ˈآواکسˈ را در آسمان های لهستان و رمانی به پرواز درآورده است، رزمناوها را به دریای سیاه و بالتیک گسیل کرده و بیش از600 چترباز ارتش امریکا را در لهستان و دیگر کشورهای حوزه دریای بالتیک به طور موقت مستقر کرده است.

بحث و بررسی در مورد تدابیر درازمدت و اینکه چطور ناتو باید عمل کند، بازسازی و به نوع دیگری از واکنش به چالش های جدید مسکو مهم ترین دستور جلسه نشست سران ناتو در ˈویلزˈ سپتامبر(شهریور/مهر) جاری است که سران 27 کشور عضو ناتو در این نشست گردهم می آیند.

بردلاو در سفر به کانادا هفته اخیر گفت می خواهد سران سیاسی کشورهای عضو ناتو در مورد استقرار دائم نیروهای این سازمان در اروپای شرقی و تشدید توانایی های دفاعی محلی آن تجدید نظر کنند.

وی روز چهارشنبه در اوتاوا گفت: به نظر من باید این موضوع را در نظر داشته باشیم و جزئیات آن را برای بررسی با رهبران کشورها تدوین کنیم.

اگر سربازان ارتش آمریکا بخشی از حضور نظامی ناتو در اروپای شرقی باشند، به معنای توقف یا بازبینی در سیاست کاهش حضور ارتش آمریکا در این منطقه است که از دهه 1990با کاهش تنش بین غرب و اتحادیه جماهیر شوروی سابق آغاز شد.

بر اساس آماری هفته جاری فرماندهی اروپای ارتش آمریکا از مجموع 420 هزار نیروی ارتش یونیفروم پوش در اوج جنگ سرد، تعداد سربازان آمریکا در اروپا به 68 هزار سرباز کاهش یافته است.

تنها در سال گذشته دست کم 22 فروند تانک اصلی میدان نبرد آمریکایی مستقر در اروپا از محل ماموریت خود خارج شده و به آمریکا ارسال شده اند.

عجیب آنکه،چالش جدید ناشی از روسیه در حالی روی می دهد که عده ای در داخل و خارج از ناتو در این مورد بحث می کنند که اگر بزرگ ترین عملیات ناتو در طول تاریخ یعنی حمله به افغانستان پایان یابد، این سازمان چه دستورالعملی خواهد داشت.

از نظر برخی تحلیلگران تصمیم ناتو برای استقرار نیروهای ارتش و عملیات تثبیت سازی در مناطقی بسیار دورافتاده باعث شده از مهم ترین مسئولیت خود یعنی تامین امنیت اعضای خود دور بماند.

ˈمایکل ای براون/ Michael E. Brownˈ کارشناس مدرسه امور بین الملل دانشگاه ˈجرج واشنگتنˈ می گوید: به نظر من ناتو از ماموریت اصلی خود دور مانده است. این سازمان مجموعه ای از ماموریت های بین المللی را برعهده گرفت که برای آن بسیار چالش برانگیز بود، اکنون وادار شده کاری را انجام دهد که باید در ابتدا انجام می داد و آن باز دارندگی است.

آخرین باری که سران ناتو با یکدیگر دیدار کردند، ماه مه 2012(اردیبهشت/فروردین 1391) در شیکاگو بود و در این نشست امیداواری خود را از ایجاد همکاری راهبردی درست بین روسیه و ناتو بیان داشتند. توسل روسیه به قدرت برای الحاق شبه جزیره کریمه، تهدیدهای مستمر نظامی اوکراین و مداخله احتمالی مسکو در مناطق محل سکونت روس ها در اوکراین طی چند ماه اخیر، این رویا را بر باد داد.

مقامات ناتو می گویند دولت پوتین اکنون بیشتر شبیه به رقیب عمل می کند تا یک شریک و بدترین خطر برای امنیت اروپا از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی بوده است.

ˈآندراس فوگ راسموسنˈ دبیر کل ناتو اخیرا در پاسخ به این سوال که آیا ناتو در این مورد به نتیجه رسیده است که بار دیگر روسیه را اولویت اول خود اعلام کند، گفت : دفاع و محافظت کارامد از متحدان ما از اهداف اصلی ناتوست و از زمان تشکیل این سازمان 65 سال قبل مهم ترین هدف از تشکیل آن بوده است.

با وجود این راسموسن به سرعت افزود: یکی دیگر از مسئولیت های ناتو مشارکت در مدیریت بحران بین المللی است و ما امنیت تعریف شده همگانی را به عنوان یکی از وظایف خود دانسته ایم و به اجرای این مسئولیت ها ادامه می دهیم.

ˈایوو دالدر/Ivo Daalderˈ نماینده دائم آمریکا در ناتو از 2009 تا 2013 در مصاحبه ای گفت که ناتوبه دلیل وجود چالش های دیگر جهانی از جمله بهار عربی نمی تواند همه توانایی و ظرفیت خود را روی روسیه متمرکز کند.

دالدر همچنین گفت روسیه امروز مانند اتحاد جماهیر شوروی نیست، از نظر ایدئولوژیکی در جهان برتری ندارد و حتی از نظر نظامی نیز این طور نیست.

وی افزود: پوتین اولویت کلیدی خط مشی امنیتی و خارجی ما نیست و هرگز نیز نخواهد بود، او به اندازه کافی قوی و مهم نیست.

یکی از متغیرهای مهم این است که آیا بسیاری از متحدان اروپایی می خواهند هزینه های دفاعی خود را افزایش دهند یا خیر. فوگ راسموسن اقدامات اخیر روسیه در برابر اوکراین را زنگ خطری دانسته به این معنا که زمان پایان کاهش هزینه های دفاعی فرا رسیده است. در همین برهه زمانی که روسیه 30 درصد بودجه دفاعی خود را افزایش داده است؛ شماری از کشورهای عضو ناتو 40 درصد بودجه خود را کاهش داده اند.

راسموسن روز گذشته (جمعه) درسخنانی درˈتالینˈ پایتخت استونی گفت که استونی، لیتوانی و لتونی به همراه رومانی خود را متعهد به افزایش بودجه دفاعی کرده اند.

وی همچنین یادآور شد: مطمئن هستم دیگر کشورهای عضو نیز وارد این مسیر می شوند، زیرا امور دفاعی و امنیتی مهم است. آزادی گرانبهاست و بدون بها حاصل نمی شود.

اروپام**9157 ** 1064
کد N274309