انتقاد چین از سیاستهای آمریکا در قبال تنش‌ها در دریای چین جنوبی

وزارت امور خارجه چین از آمریکا به دلیل افزایش تنش‌ها در دریای چین جنوبی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین اخیرا ویتنام را به دلیل برخورد دو کشتی این کشور با یکدیگر مورد انتقاد قرار داده و این اقدام ویتنام را عمدی خواند.

از سوی دیگر آمریکا تلاش چین برای حفاری در آب‌های مورد مناقشه با ویتنام را اقدامی تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه در قبال امنیت منطقه‌ای می‌داند.

در همین راستا "هوآ چونیینگ"، سخنگوی وزارت خارجه چین عنوان کرد: قابل ذکر است که اظهارات اشتباه و غیرمسئولانه اخیر آمریکا که واقعیت‌هایی در خصوص آب‌های مربوطه را نادیده گرفته و برخی کشورها را به انجام اقدامات خطرناک و تحریک‌آمیز تحریک می‌کند، نادرست است.

وی در ادامه گفت: در همین راستا ما از آمریکا می‌خواهیم تا محتاطانه در خصوص این موضوعات سخن گفته و از بیان اظهارات غیرمسئولانه خودداری کنند.

اما علاوه بر این تنش‌ها بین چین و فیلیپین در دریای چین جنوبی نیز افزایش یافته است.

پلیس فیلیپین اخیرا یک قایق ماهیگیری چینی را به همراه خدمه آن دستگیر کرد. در همین راستا چونیینگ عنوان کرد: ما یک بار دیگر از فیلیپین می‌خواهیم تا این قایق و خدمه آن را فورا و بدون هیچ قید و شرطی آزادی کرد و در غیر این صورت چین اجازه دارد تا اقدامات پیشتری را در این زمینه اتخاذ کند.

این حادثه با رزمایش مشترک سالیانه فیلیپین و آمریکا که 5500 سرباز از دو کشور در آن حضور دارند، همزمان شده است. یکی از افسرهای ارشد نیروی دریایی فیلیپین در این خصوص اظهار کرد: این رزمایش تنها یک شبیه‌سازی است و هیچ‌ کشوری ثالثی را هدف قرار نمی‌دهد.

چین تقریباً همه دریای چین جنوبی را جزء یک قلمرو خود دانسته و ادعاهای کشورهای همچون ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی رد می‌کند.

این در حالی است که آمریکا و فیلیپین ماه گذشته میلادی یک قرارداد امنیتی جدید را به امضا رساندند که براساس آن نیروهای آمریکایی دسترسی بیشتری را به پایگاه‌های داخلی این کشور به دست می‌آورند.

از سوی دیگر تعدادی از سناتورهای آمریکایی اقدامات اخیر چین در آب‌های مورد مناقشه را مشکل‌ساز خواندند. شش تن از قانون‌گذاران سنای آمریکا به رهبری رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا این بیانیه را روز جمعه صادر کردند.

انتهای پیام

کد N274225