لاییک های ترکیه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده می شوند

انتخابات

آنکارا - ایرنا - حزب ˈجمهوری خواه خلقˈ بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه در مجلس ملی این کشور در پی شکست در انتخابات شهرداری ها، با انجام تغییرات درون حزبی در اندیشه کسب آرای بیشتر در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه است.

انتخابات شهرداری ها در ترکیه دهم فروردین ماه گذشته برگزار شد و حزب حاکم ˈ عدالت و توسعه ˈ با کسب بیش از 45 درصد آرا پیروز انتخابات شد و حزب جمهوری خواه خلق با کسب نزدیک به 28 درصد آرا در رده دوم ایستاد.

حزب لاییک جمهوری خواه خلق در پی این شکست، ˈامید اورانˈ معاون امور اداری و مالی، ˈعدنان کسکینˈ معاون امور سازماندهی، ˈنهات متکاپˈ معاون مسوول نهادهای مدنی، ˈگوکخان گون آیدینˈ معاون مسوول در ادارات محلی و ˈپریهان ساواشˈ معاون امور آموزشی داخل حزبی را کنار گذاشت و ˈگورسکل تکین ˈ را به عنوان دبیرکل این حزب انتخاب کرد.

این افراد که از اعضای کادر مرکزی حزب جمهوری خواه خلق نیز بودند، مسوولیت تعیین نامزدهای این حزب در انتخابات شهرداری ها را برعهده داشتند.

جمهوری خواه خلق که قدیمی ترین حزب در ترکیه است و بیش از یکصد نماینده در مجلس ملی این کشور دارد، از هم اکنون خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری که نوزدهم شهریور ماه برگزاری می شود و انتخابات عمومی ( مجلس ) که سال آینده برگزار خواهد شد، آماده می کند.

ˈکمال قلیچداراوغلوˈ رهبر حزب جمهوری خواه خلق که در پی ناکامی در انتخابات شهرداری ها با موجی از انتقادات روبرو شده بود، در خصوص تغییرات در این حزب گفت: این تغییرات در پی برگزاری نشست رهبران استانی حزب در آنکارا و به درخواست اعضا صورت گرفت.

وی با رد ناکامی این حزب در انتخابات شهرداری های ترکیه عنوان کرد که شمار آرای این حزب در انتخابات شهرداری ها نسبت به دوره گذشته افزایش یافته است.

ˈاردوغان توپراکˈ معاون حزب جمهوری خواه خلق در باره تغییرات صورت گرفته در این حزب گفت: تغییرات با هدف ایجاد تحول و تقویت حزب در انتخابات آینده ریاست جمهوری ترکیه صورت می گیرد. ما از هم اکنون برای شرکت در این انتخابات و انتخابات عمومی برنامه ریزی کرده ایم .

توپراک افزود: این تغییرات به معنای تغییر در سیاست حزب نمی تواند تعبیر شود، این اشتباه است که عملکرد حزب را ضعیف توصیف کنیم. تجدید سازمان حزب بخشی از راهبرد ما برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری است.

ˈفایک تونایˈ نماینده حزب جمهوری خواه از استانبول در مجلس ملی ترکیه نیز در این باره گفت: دو انتخابات بسیار مهم در ترکیه پیش رو داریم. نتایج این دو انتخابات برای شکل دادن نظام سیاسی کشور بسیار اهمیت دارد.

ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه تلاش دارد که نظام سیاسی این کشور را از ˈپارلمانیˈ به ˈریاستیˈ و یا ˈنیمه ریاستیˈ تغییر دهد و برای رسیدن به این هدف قصد پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه را دارد.

تونای گفت: جمهوری خواه خلق برای آماده شدن به منظور شرکت در این دو انتخابات نیاز به تغییراتی در حزب داشت .

نماینده مجلس ترکیه افزود: به نظر نمی رسد که این تغییرات در حزب جمهوری خواه خلق منجر به درگیری بین نمایندگان شود.

وی تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در ترکیه بسیار مهمتر از انتخابات شهرداری ها است.

شورای عالی نظارت بر انتخابات ترکیه، هشتم تیر ماه سال جاری ( 29 ژوئن ) را زمان آغاز ثبت نام نامزدهای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد.

ثبت نام نامزدهای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تا دوازدهم تیرماه ادامه خواهد داشت و در این انتخابات برای نخستین بار از اتباع ترکیه در خارج از کشور رای گیری خواهد شد .

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری 19 مرداد( 10 اوت ) برگزار می شود و یک روز بعد نتایج اولین دور اعلام خواهد شد.

طبق قانون اساسی ترکیه در صورتی که نامزدی در دور نخست 50 درصد به اضافه یک رای را کسب نکند دو نامزدی که بیشترین رای را در دور نخست کسب کرده اند، در دور دوم که 15 روز بعد از انتخابات دور اول برگزار خواهد شد، به رقابت خواهند پرداخت.

این اولین بار است که رییس جمهوری ترکیه با رای مستقیم مردم انتخاب می شود.

رییس جمهور ترکیه تاکنون با رای نمایندگان مجلس ملی ترکیه انتخاب می شد.

خاورم ** 230**1651
کد N274095