فابیوس:اتحادیه اروپا نباید با روسیه به دلیل بحران اوکراین وارد جنگ شود

وزیر خارجه فرانسه موضع مسکو را در قبال اوکراین مورد انتقاد قرار داد اما گفت: اتحادیه اروپا نباید به خاطر این امر با روسیه وارد درگیری مسلحانه شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، "لوران فابیوس"، وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با روزنامه واشنگتن پست گفت: ما نباید وارد جنگ با روسیه شویم بلکه باید از راه دیپلماسی و تحریم برای اعمال فشار بر روسیه استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین از آن جهت از اهمیت برخوردار است که این کشور دارای یک رهبر مشروع نیست.

وی با اشاره به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مسکو ادامه داد: در صورتی که اقدامات از جانب روسیه صورت گیرد ما می‌توانیم تحریم‌ها علیه این کشور را انجام دهیم و در مقابل در صورتی که اقدامات از جانب دولت مسکو بر طبق قوانین بین‌الملل صورت گیرد، هیچ دلیلی برای اعمال تحریم‌های بیشتر وجود ندارد.

فابیوس درباره سوالی در خصوص وابستگی اروپا به منابع گاز روسیه گفت: کمک ایران می تواند موثر باشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد که فرانسه هنوز تصمیمی برای معامله ناوهای میسترال نگرفته است.

وی افزود: بسیاری از مردم منافع تجاری با روسیه دارند و تصمیم‌های دولت‌های غربی در قبال روسیه باعث نگرانی آن‌ها شده است. تصمیم دولت پاریس در این باره اکتبر سال جاری میلادی اتخاذ می‌شود.

فابیوس پیشتر اعلام کرده که پاریس مساله لغو معامله 1.2 میلیارد یورویی ناوهای میسترال را به مسکو مد نظر قرار داده است در صورتی که مسکو باعث افزایش تنش‌ها در اوکراین شود.

اظهارنظرهای فابیوس پس از آن مطرح شد که آمریکا و اتحادیه اروپا به اعمال تحریم‌ها علیه مسکو پس از رفراندوم شبه‌جزیره کریمه برای الحاق به روسیه دست زدند.

بر طبق توافق مالی ژوئن 2011 میان روسیه و فرانسه اولین ناو تهاجمی آبی خاکی کلاس میسترال فرانسه با نام ولادیوستوک قرار است در پایان سال جاری میلادی به روسیه تحویل داده شود در حالی که دومین ناو به نام سواستوپول قرار است در سال 2015 به مسکو تحویل داده شود.

انتهای پیام

کد N274023