نگرانی لوکاشنکو از اقدامات ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس

رئیس‌جمهوری بلاروس گفت، برخی کشورها از رویدادهای اوکراین به عنوان بهانه‌ای برای تشدید فعالیت‌های ناتو در نزدیکی مرزهای بلاروس استفاده می‌کنند و این مساله نگران‌کننده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری صدای روسیه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در مراسم اهدای تاج گل به محل یادبود قربانیان "روز پیروزی" در مینسک گفت: دردناک است که بگوییم اوکراین به کانون درگیری و ناآرامی تبدیل شده است. ابرهای جنگ داخلی بر فراز این کشور همسایه و برادرمان گسترده شده و برادر باید دست برادر را بگیرد. ما باید به هر بهایی این ناآرامی‌های خشونت‌آمیز را متوقف کنیم.

وی افزود: ما نسبت به این حقیقت که این بحران به عنوان بهانه‌ای برای تشدید فعالیت‌های نظامی ناتو درست در مرزهای بلاروس استفاده شده، نگران هستیم. تمامی این مساله نیازمند هوشیاری و وحدت ویژه اوکراین است.

لوکاشنکو ادامه داد: بلاروس در سال 2014 میلادی دو روز بسیار مهم را جشن خواهد گرفت. یکی در ژوئن سال جاری میلادی که هفتادمین سالروز آزادی این کشور از دست مهاجمان فاشیست آلمان است و دیگری در اوت سال جاری میلادی که صدمین سالروز آغاز جنگ جهانی اول است.

وی گفت: این دو روز دلیلی برای تفکر جدی هستند. چرا 30 سال پس از جنگ جهانی اول، جنگ جهانی دوم درگرفت؟ چطور ایدئولوژی نازیسم پدیدار شد و در اروپای متمدن قدرت گرفت؟ آیا سرآمدان مدرن سیاسی شعور و هوش کافی برای عدم تحریک درگیری‌های فاجعه‌آمیز جدید را دارند؟ جای بسی تاسف است که امروز تعدادی از سیاستمداران درس‌های تاریخ را فراموش کرده، قصد از بین بردن نقش جماهیر شوروی در مبارزه علیه فاشیسم و ترغیب احیای نازیسم را دارند.

رئیس‌جمهوری بلاروس افزود: اقدامات هدفمند برای بی‌ثباتی وضعیت در کشورهای مستقل در راستای جاه‌طلبی‌های سیاسی و ژئواستراتژیک اتفاق می‌افتد. ما شاهد چنین نمونه‌هایی در خاورمیانه، شمال آفریقا و دیگر کانون‌های ناآرامی در جهان بوده‌ایم.

انتهای پیام

کد N273926