اذعان دیپلماتها به همکاری ایران با آژانس/IAEA به دنبال اطلاعات چاشنی است

ایران در جهان

دیپلماتهای حاضر در سازمان ملل از اقدام ایران در ارائه گزارشهایی درباره چاشنی های مواد منفجره به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده و اعلام کردند که آژانس به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از تهران در این خصوص است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، ایران در ادامه همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاعاتی را درباره ساخت چاشنی های مواد منفجره در اختیار بازرسان آژانس قرار داده است.

کشورهای غربی مدعی هستند که از این چاشنی می توان در ساخت بمبهای هسته ای استفاده کرد از همین رو خواستار دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد هستند. این موضوع (دادن اطلاعات درباره چاشنی ها) می تواند یک آزمون مهم برای ایران باشد، زیرا ثابت می کند که تهران تا چه حد علاقه مند به حل پرونده هسته ای خود است.

به نوشته رویترز، ایران اعلام کرده که ادعای استفاده از این چاشنی ها برای تولید تسلیحات هسته ای بی اساس است، و تهران این تجهیزات را با اهداف صلح آمیز تولید می کند.  اما با این وجود جمهوری اسلامی آماده همکاری با آژانس برای روشن شدن این موضوع است.

به گفته دیپلماتها، ایران اطلاعاتی را درباره این چاشنی های واکنش سریع در اختیار آژانس قرار داده، اما سوالات جدیدی درباره آنها مطرح است که ایران باید به آنها پاسخ دهد.

این گزارش در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای 1+5 در وین منتشر شده است. در هفته گذشته نیز بازرسان آژانس به ایران سفر کرده و علاوه بر بازدید از چند سایت هسته ای مذاکراتی را با مقامات ایران انجام داده اند.

همزمان با سفر این بازرسان به ایران، کارشناسان جمهوری اسلامی و کشورهای 1+5 نیز مذاکراتی را در نیویورک انجام دادند که بر اساس اعلام اتحادیه اروپا این گفتگوها بسیار سودمند بودند.