مناظره‌کوثری و جوادی حصار در موضوع «ما و آمریکا، تعامل، تقابل یا تسلیم»

سیاسی

اسماعیل کوثری و محمدصادق جوادی‌حصار با موضوع «ما و آمریکا، تعامل، تقابل یا تسلیم» با یکدیگر مناظره کردند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه خراسان، اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در این مناظره که به همت جنبش عدالت‌خواه دانشجویی دانشگاه مهندسی فناوری‌های نوین قوچان برگزارشد، در پاسخ به اولین سوال مبنی بر این‌که آیا مذاکرات فعلی با 1+5 و آمریکا به معنای سازش‌کاری است، عنوان کرد: به هیچ ‌وجه کسی نگفته مذاکره در راستای سازش است، مذاکره یعنی رسیدن به راه‌حل و نتیجه‌ای مطلوب و نباید قبل از رسیدن به نتیجه مورد قضاوت قرارگیرد.

وی افزود: زمینه این مذاکره چندین ماه قبل از روی کار آمدن دولت روحانی در دولت احمدی‌نژاد مطرح شده بود، اما پس از روی کار آمدن دولت جدید این مذاکرات اشکارا پی گیری شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: مذاکره باید به صورت موازی و در راستای منافع ملی کشورها صورت گیرد.

در ادامه این جلسه محمدصادق جوادی‌حصار فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به آموزه‌های اسلامی و نگاه به مذاکرات از منظر اصلاح‌طلبی، عنوان کرد: آنچه می‌گوییم می‌تواند واگویه باشد؛ چراکه تصمیم را جای دیگر می‌گیرند و می‌دانیم کار جای دیگر رقم خواهد خورد،اما در هر صورت ما در این میان تنها نظر خود را اعلام می‌کنیم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم و تاکید بر عدالت‌محوری، خاطرنشان کرد: در آیه‌ای از قرآن آمده که دشمنی با قوم یا قبیله‌ای شما را بر آن ندارد که از عدالت دوری کنید، بلکه عدالت ورزید که به تقوا نزدیکتر است.

وی افزود: حرف حق اگر توسط اهل باطل هم عنوان شود باید پذیرفته گردد و در مقابل اگر اهل حق حرفی باطل زد نباید مورد پذیرش واقع شود.

در ادامه کوثری با یادآوری این موضوع که شورای عالی امنیت ملی مسئولیت دفاع از منافع ملی را برعهده داشته و سیاست‌گذار موضوعات مختلفی است که باید به تصویب مقام معظم رهبری برسد، تصریح کرد: در زمان طاغوت آمریکایی‌ها برای نظام ما تصمیم‌گیری و آن را ابلاغ می‌کردند، آنان نیز این دستورات را اجرا می‌کردند اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نظام بر اساس چارچوبی قانونی به حرکت درآمده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تیم مذاکره کننده انتخاب شده تا از منافع ملی و سیاست‌های کلان کشور دفاع کنند.

در ادامه جوادی حصار یادآور شد: هیچ شهروند ایرانی که شرف ملی دارد و به منافع کشور فکر می‌کند و برای حفظ و اعتلای وطن خود زحمت کشیده حاضر نخواهد شد تا تسلیم خواسته ناحق دیگران شود.

وی با اشاره به این‌که برخی مدعی شده‌اند که تیم مذاکره کننده در راستای رسیدن به اهداف آمریکا با آنان مذاکره می‌کند، اظهار کرد: مذاکره با آمریکا یک امر عقلانی است و زمانی صورت می‌گیرد که دو طرف در امری با یکدیگر اختلاف نظر داشته باشند، در غیر این صورت که نیاری به مذاکره نیست.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان این نکته که در مذاکره تعامل و تقابل صورت می‌گیرد، افزود: ما در مذاکرات با آمریکا و اروپا تقابل می‌کنیم، برای رسیدن به تعامل در یک جایگاه مساوی و حفظ منافع خود گفت‌وگو می‌کنیم.

کوثری با اشاره به این که امتیاز دادن و امتیاز گرفتن در مذاکره مورد قبول همه است، با انتقاد از برخی مفاد توافقنامه ژنو تصریح کرد: باید در مذاکره طرف مقابل به جای پرداخت چند میلیارد دلار بدهی ایران، تحریم بانک مرکزی و نفت را برمی‌داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: آمریکا واروپا تخلف قانونی و بین‌المللی داشته و نظام ما را تخریب کرده‌اند، شورای امنیت سازمان ملل نیز مصوبه‌ای دارد که به موجب آن بانک مرکزی ایران تحریم شد و کنگره آمریکا نیز بحث تحریم نفت ایران را مصوب و اجرا کرده است، کشورهای دیگر هم به سود امریکا عمل کرده‌اند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با یادآوری این مطلب که ایران جزء 35 کشور عضو آژانس بوده و قانون NPT را اجرا کرده است، بیان کرد: نقد ما به تیم مذاکره کننده در توافق مقدماتی بوده است، صحبت ما این است که چرا در مقابل تعلیق غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد درخواست بالاتری مثل برداشته شدن تحریم بانک مرکزی یا نفت را نکردید.

وی عنوان کرد: آنها 2.4 میلیارد دلار از پول خودمان را در 8 قسط در اختیارمان قرار داده که خیال می‌کنند صدقه‌سری است و از آن طرف نیز بنیاد علوی را با 5 ارزش میلیارد دلار مصادره می‌کنند در صورتی که ما 100 میلیارد دلار طلب داریم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این‌که راکتور تهران ساخت آمریکایی‌ها در قبل انقلاب بوده و ما آن را بهره‌برداری کردیم، گفت: این راکتور نیاز به سوخت داشته که 4 سال قبل در زمان ریاست البرادعی به اژانس نامه نوشتیم و رسما به آمریکا،‌ روسیه و فرانسه ابلاغ کردیم که به سوخت نیاز داریم ولی آنها این سوخت را ندادند.

جوادی‌حصار در ادامه با انتقاد از دولت‌های نهم و دهم، یادآور شد: احمدی‌نژاد پنهانی صحبت می‌کرد و آشکارا فحش می‌داد، وقتی که فریاد می‌کشید اینقدر قطعنامه بدهید که قطعنامه‌دانتان پاره شود نشان داد که وی درک درستی از سیاست خارجی نداشته و با دست خالی قلدری می‌کند.

وی با تأکید بر این موضوع که احمدی‌نژاد حیثیت جهانی ایران را مخدوش کرده و باعث اجماع جهانی علیه ایران شد، بیان کرد: وقتی امنیت، حیثیت ملی و اعتبار جهانی ایران توسط احمدی‌نژاد درحال مخدوش شدن بود و صدها قطعنامه برعلیه کشور صادر شد، دلواپسی نشدید، الان که می‌بینید یک راه حل درحال جواب دادن است دلواپسی‌ها شروع شده است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با انتقاد از موضع‌گیری‌های احمدی‌نژاد در عرصه سیاست خارجی، ادامه داد:هولوکاست در کجای سفره مردم ایران جای داشت که با نفی آن باعث بوجود امدن اجماع جهانی برعلیه ایران شدند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی، عده‌ای می‌گویند هرکار خوبی باید به دست ما انجام شود، در غیر این صورت آن کار خوب نیست، این عده کاملا مشخص و معلوم است که اصولگرایان هستند.

وی یادآور شد: درزمان دولت خاتمی نماینده ایران در کنفرانس دریای خزر پس از اینکه مطلع شد نقشه‌ای از پیش آماده شده و بر اساس آن سهم ایران از دریای خزر کاهش یافته در آن نشست حاضر نشد آن وقت احمدی‌نژاد زیر عکس خلیج عربی عکس می‌گیرد و کسی دلواپس نمی‌شود.

جوادی‌حصار گفت: این مذاکرات از دوره هاشمی آغاز و در دوران خاتمی به طوری جدی پیگیری شد به‌ گونه‌ای که خود خاتمی به من گفت آمریکایی‌ها دنبال کنسرسیوم بودند، ولی ما نپذیرفتیم.

کوثری در ادامه اظهارکرد: در موضوع مذاکرات ما 20 درصد را قبول کرده و به آن عمل کردیم اما در مقابل در همان توافق‌نامه‌ای که قبول نداریم و به آن ایراد داریم طرف مقابل به وعده‌هایش عمل نکرد، مثل این موضوع که مسئولین بانک مرکزی اذعان دارند که تاکنون 8 قسط به حسابهای ما در سوئیس و بانک مرکزی عمان واریز شده، اما نتوانستند یک دلار برداشت کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور مسئولین سازمان کشتیرانی و مسئولین سازمان هواپیمایی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: از هر دوی این افراد به صورت جداگانه سؤال شده که پس از مذاکره در وضعیت آنان چه تغییراتی به وجود آمده است و آنها گفتند فضا بهبود یافته اما نتیجه‌ای حاصل نشده است.

در پایان این مناظره جوادی‌حصار با بیان این‌که هروقت جناح راست زورش نمی‌رسد ما را روانه زندان می‌کند، خطاب به کوثری گفت: به نظر شما در شکل‌گیری فتنه 88 احمدی‌نژاد و دولتش هم دخیل بودند یا نه؟ چرا در آن زمان کسی دلواپس نشد و دستور تحقیق و تفحص برخی قضایا در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس داده نشد، این اتفاق نیفتاد چرا که پای خیلی از دوستان شما هم گیر بود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی باز هم خطاب به کوثری بیان کرد: شما به عنوان نماینده سوگند یاد کردید که مدافع حقوق ملت باشید یا صرفا به دنبال مطالبه‌گری از حقوق جریان راست بگردید؟ بیایید بگویید جریان اصولگرا برای ضایع شدن حقوق انسان‌هایی که تابلوی راستی ندارند چه کاری کرده است؟

وی با انتقاد از مجلس درباره شیوه تعامل با برخی وزرا عنوان کرد: دولت جدید کار خوبی انجام داده و دستور داده تا عده زیادی از دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد که ستاره‌دار شده‌اند به دانشگاه بازگردند و به تحصیل ادامه دهند تا به کشورهای خارجی نروند وهجمه علیه ایران ایجاد نشود اما شما این فضا را تحمل نکرده و به دنبال استیضاح وزیر برآمدید.

انتهای پیام

کد N273616