خشم غرب از سفر پوتین به کریمه

دولت آمریکا و ناتو با محکوم کردن سفر ولادیمیر پوتین به کریمه، آن را اقدامی "غیرضروری و تحریک کننده" خواندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ جنیفر ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که روز جمعه برای شرکت در جشن‌ها و رژه "روز پیروزی" وارد بندر سواستوپل شبه جزیره کریمه شد، گفت: به عقیده ما این سفر فقط تحریک کننده و غیرضروری بوده است.

وی افزود: کریمه متعلق به اوکراین است و ما اقدامات غیرقانونی و بی اعتبار روسیه در این زمینه را قبول نداریم.

رژه‌های نظامی سالانه روسیه که در "روز پیروزی" و سالگرد شکست آلمان نازی برگزار می‌شود، امسال در بحبوحه تنش‌های شدید در اوکراین، برگزار شد.

در سواستوپل که میزبان یکی از پایگاه‌های دریایی مهم روسیه است، جمعیت بسیاری در سواحل این بندر جمع شدند تا شاهد رژه نظامی نیروهای روسیه باشند. علاوه بر ناوهایی که در دریا حضور داشتند، چند هواپیمای جنگی نیز به پرواز درآمدند.

در همین حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی که در این مراسم داشت، گفت: مطمئنم سال 2014 میلادی در تاریخ به سالی شهرت می‌یابد که مردم شبه‌جزیره کریمه تصمیم گرفتند تا دوباره به روسیه بپیوندند و نیاکان خود را یاد کنند.

وی افزود: کارهای بسیاری برای انجام دادن در برنامه داریم اما بر تمامی مشکلات غلبه خواهیم کرد چرا که با هم هستیم. این بدان معنا است که ما حتی در حال حاضر قوی‌تر شده‌ایم و من به شمال این پیروزی عظیم را تبریک می‌گویم.

پوتین پیش از آنکه در مسیری محافظت شده مورد استقبال جمعیت حاضر قرار گیرد با پرسنل نظامی پس از سخنرانی‌اش دست داد.

پوتین پیش از سفر به سواستوپل در رژه نظامی روز پیروزی در مسکو حضور یافته بود.

از سوی دیگر آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو نیز اقدام پوتین را در سفر به کریمه "نامناسب" خواند.

ورا مگنوسن، سخنگوی کمیته امنیت ملی کاخ‌سفید نیز "تنها فایده" این اقدام رئیس جمهوری روسیه را "دامن زدن به بحران اوکراین" ارزیابی کرد.

سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم از سفر پوتین و رژه نظامی در برابر او اظهار تاسف کرد.

دولت موقت اوکراین که روز جمعه مراسم مشابهی برای پیروزی این کشور در جنگ جهانی دوم و گرامیداشت قربانیان آن واقعه در شهر کی‌یف برگزار کرد، این سفر را "نقض آشکار استقلال و تمامیت ارضی" اوکراین خطاب کرد.

این نخستین سفر پوتین به کریمه از زمان تجزیه این سرزمین از اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه است و در حالی انجام شد که جدایی طلبان طرفدار روسیه در بخش‌هایی از خاک اوکراین از تصمیم به برگزاری همه‌پرسی برای الحاق به خاک روسیه سخن گفته‌اند.

همزمان از جنوب شرق اوکراین خبر می‌رسد درگیری میان هواداران روسیه و نیروهای دولت موقت دست کم ۲۰ کشته بر جای گذاشته است.

وزیر کشور دولت موقت اوکراین روز جمعه گفت در بندر ماریوپل در جنوب شرق اوکراین درگیریها میان نیروهای امنیتی و هواداران روسیه به زد و خورد خونین انجامیده و در جریان آن ۲۰ نفر از نفرات دو سوی درگیری کشته شده اند.

بنابر گزارش مقام‌ها، این درگیری‌ها هنگامی بالا گرفت که جدایی طلبان هوادار روسیه تلاش کردند مقر اصلی پلیس در ماریوپل را تسخیر کنند و میان آنها و نیروهای امنیتی و پلیس تیراندازی درگرفت.

با وجود عملیات نیروهای امنیتی و ارتش اوکراین علیه هواداران روسیه، هنوز بسیاری از ساختمان‌های اصلی در شهرهای جنوب و شرق این کشور در تصرف شبه نظامیان هوادار روسیه است و در جریان درگیری‌ها میان آنها و نیروهای دولت موقت، دهها نفر کشته شده‌اند.

انتهای پیام

کد N273493