اظهار نظر یک مسئول اروپایی درباره انتخابات عراق/شمارش آرای بغداد امروز پایان می‌یابد

انتخابات عراق

مسئول پرونده عراق در اتحادیه اروپا نگرانی خود را نسبت به تقلب‌های گسترده در انتخابات اخیر عراق اظهار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، استراون استیونسن، مسئول پرونده عراق در اتحادیه اروپا اظهار کرد که مسئولان سیاسی برجسته نسبت به وقوع تقلب گسترده در انتخابات عراق بسیار ناخرسند هستند به ویژه آنکه منابع دولتی اعلام کردند که نتایج تا اواخر مه جاری اعلام نخواهد شد.

این مقام اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: تاخیر در اعلام نتایج انتخابات احتمالا باعث دستکاری در آراء می‌شود تا نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای سومین بار نیز تصدی این پست را برعهده بگیرد.

وی تردید خود را نسبت به مشارکت 62 درصدی در انتخابات عراق اعلام کرد.

به ویژه آنکه خشونت‌ها و کشته‌های دسته جمعی علیه اهل تسنن در استان الانبار بالا گرفته است.

در این بیانیه به اظهارات ایاد اعلاوی، ‌رهبر فهرست العراقیه اشاره شده است که گفته بود: یک میلیون برگه رای گیری مفقود شده است و همچنین اخباری منتشر شده است که برای تمام نیروهای پلیس عراق و ارتش دو کارت رای صادر شده است که این مساله نگرانی‌ها نسبت به تقلب در انتخابات عراق را تشدید می‌کند.

وی تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که این انتخابات که از زمان عقب نشینی نیروهای آمریکایی نخستین انتخابات در عراق است کاملا فاسد بوده و نتایجی که در پایان اعلام خواهد شد همین طور خواهد بود.

این مسئول اروپایی از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا خواست تا موضع خود را اعلام کرده و بگویند که انتخابات 30 آوریل در عراق آزاد و شفاف نبود.

وی تصریح کرد: عراقی‌ها نیازمند دولتی هستند که بتوانند دموکراسی، عدالت، آزادی را برقرار ساخته و از حقوق بشر و حق زنان دفاع کند.

در همین راستا کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد: شمارش آراء در انتخابات پارلمانی امروز (شنبه) در پایتخت عراق پایان می‌یابد.

صفا الموسوی، سخنگوی این کمیساریا در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: شمارش آراء در استان بغداد امروز پایان خواهد یافت و این کمیساریا شکایت‌هایی را که از سوی نهادهای سیاسی در خصوص شمارش آراء ارائه شده است مورد بررسی قرار خواهد داد.

وی افزود: در خصوص اعلام نتایج انتخابات از سوی کمیساریا هیچ تاخیری صورت نخواهد گرفت در صورتی که شکایتی وجود نداشته باشد کمیساریا آماده است تا نتایج را به سرعت اعلام کند، اما براساس قانون این حق به همگان داده شده است تا شکایت‌های خود را مطرح کنند.

در همین راستا عشیره الظوالم در استان المثنی در جنوب عراق ورودی مسیر بغداد - المثنی را در اعتراض به تقلب در آراء انتخابات بست.

عشیره الظوالم با برگزاری تظاهرات در مسیر بغداد المثنی با سر دادن شعارهایی از کمیساریای انتخابات خواستند تا آراء صندوق‌های رای را مجددا بررسی کنند و کارمندانی را که به نفع یک نامزد آراء را جعل کرده‌اند، محاکمه کنند.

عشایر عربی در کرکوک نیز اعلام کردند: در صورتی که نتایج انتخابات خواسته‌های آن‌ها را برآورده نسازد آن‌ها نتایج انتخابات را به رسمیت نخواهند شناخت.

در همین راستا برخی از اعضای عشایر عربی اعلام کردند: در انتخابات عراق تقلب‌هایی برنامه‌ریزی شده صورت گرفته و کمیساریای انتخابات باید صندوق‌های رای را به بغداد منتقل کرده و مجددا شمارش آراء را انجام دهد.

انتهای پیام

کد N273450