لاریجانی در جمع نخبگان کمیته امداد:

بخشی از یارانه باید به سمت تولید برود / قدرتمندی و امکانات ایران مانع درشتی کشورهای بزرگ است

علی لاریجانی,یارانه, تولید

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بخشی از یارانه باید به سمت تولید برود، گفت: در این زمینه ما نقص هایی داریم که باعث شده یارانه به سمت مصرف برود .

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «علی لاریجانی» روز شنبه در همایش نخبگان و جلوه های خودباوری کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، این مطلب را بیان کرد. لاریجانی افزود: مشکل تورم و بیکاری زمانی ایجاد می شود که عدم توازن در تولید عرضه و تقاضا وجود داشته باشد.

وی اظهار داشت: اگر منابع به سمت تولید برود تورم کاهش می یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بانک ها باید به تضمین کمیته امداد توجه کنند، گفت: اگر بانک ها به این تضمین ها توجه کنند کارآفرینان بهتر می توانند از منابع بانکی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا اگر نیاز به قانون باشد ما می توانیم قوانینی را تصویب کنیم همین طور دولت باید به کارآفرینان نخبه کمک کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن گرامیداشت میلاد حضرت جواد الائمه (ع) گفت: امام جواد (ع) در شرایطی زندگی کرد که کج روی هایی در دوران عباسیان وجود داشت و آنان عملا با فشار زیاد به امام، تماس هایش را با بیرون قطع کرده بودند.

وی اظهار داشت: در آن زمان گروه های فکری در جامعه انحرافاتی را ایجاد کرده بودند، بحث های کلامی سنگینی در جامعه ایجاد شده بود و حکومت هم به امام اجازه حضور میان مردم را نمی داد.

وی گفت: ما امروز مشقت هایی را که امام کشیده اند، نداریم درست است فشارهایی وجود دارد ولی در کنار آن نیز امکاناتی هست.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز در جامعه اضطراب و نگرانی هایی می بینیم اما آن استقامت که اولیای دین به ما آموختند مسیر را برای ما روشن کرده و امروز ما آن مشقت ها را نداریم.

لاریجانی افزود: کشورهای بزرگ درشتی هایی می کنند ولی قدرتمندی، امکانات و استعدادهایی در کشور وجود دارد که مانع آنها است.

وی گفت: حکومتی که در کشور ما وجود دارد زمینه را برای رشد فکری فراهم می کند.

وی خاطرنشان کرد: نباید از سنگ اندازی دیگران هراسید زیرا دشمنان همیشه سنگ اندازی می کنند، اگر ایران یک کشور معمولی بود آنان اینقدر سنگ اندازی نمی کردند.

لاریجانی تاکید کرد: سنگ اندازی آنان باید ما را به راه خود معتقدتر کند.

وی اظهار داشت: در اندیشه امام خمینی (ره) حکومت اسلامی ولایت فقیه و راه روشنی که روحانیت معزز پیش روی ما گذاشتند اهمیت دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی ایران نهادهایی با مختصات بومی و شرایط فرهنگی جامعه ایجاد شدند، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و کمیته امداد را از این جمله نهادها دانست.

وی افزود: این نهادها کلیشه ای و تقلیدی عمل نکردند و توانستند با توده های مردم ارتباط برقرار کنند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم عدالت را در جامعه پیاده کنیم باید مشکلات مردم را مرتفع کنیم و نگذاریم آنها له شوند.

وی با اشاره به اینکه مردم به کمیته امداد اعتماد کرده اند که این اعتماد ارزشمند است، گفت: کمیته امداد ارتباط عاطفی با مردم دارد و در هر بخشی که ورود کرده توفیقاتی به دست آورده است.

وی با یادآوری اینکه کمیته امداد نخبگان و کارآفرینان نخبه را تحویل جامعه داده است، گفت: دولت باید از کمیته امداد بهره بیشتری ببرد زیرا این گروه براساس احساس وظیفه کار می کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امروز حجم زیادی از منابع را به صورت یارانه می دهیم یعنی 42 هزار میلیارد در سال می پردازیم که در این راستا می توان دو نگاه داشت.

وی افزود: یکی اینکه منابع صرف مسائل مصرفی شود که اینگونه تقاضا زیاد و تورم زیاد می شود چون تولید دچار عدم توازن می شود و دیگر اینکه منابع به سمت تولید برود یعنی سرمایه برای افراد شود و آنان نیازمند این نباشند که با پول یارانه زندگی خود را بگذرانند که قطعا این دوره سختی است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا کمیته امداد می تواند قدم هایی را بردارد چون مورد اعتماد مردم است. کمیته امداد باید طرح هایی را سامان دهد تا مردم روی پای خود بایستند و کارآفرینی ایجاد شود.

وی در ادامه به سخنان آیت الله جوادی اشاره کرد و گفت: ایشان فرموده اند کارگر دیگران بودن فضیلت نیست و افراد باید خود کارآفرین باشند.

لاریجانی ضمن گرامیداشت یاد عسگر اولادی پایه گذار کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: نقش وی در انقلاب ارزشمند و ستودنی است.

لاریجانی در پایان این مراسم از نخبگان برتر کمیته امداد با اهدای هدایایی تقدیر کرد. در این مراسم همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز حضور داشت.

لاریجانی همچنین از نمایشگاه دستاوردهای نخبگان کمیته امداد بازدید کرد.
کد N273378