پیروزی حزب کنگره ملی در انتخابات پارلمانی آفریقای جنوبی

بر اساس نتایجی که از شمارش اکثریت آرا در انتخابات مجمع ملی (مجلس سفلای) آفریقای جنوبی به دست آمده، حزب حاکم کنگره ملی آفریقا که از زمان برگزاری نخستین انتخابات پارلمانی پس از دوره آپارتاید بیست سال گذشته قدرت را در این کشور در دست داشته، حدود ۶۳ درصد آرا را کسب کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی،‌ انتخاب نمایندگان مجمع ملی آفریقای جنوبی براساس نظام نسبی حزبی صورت می‌گیرد و 400 کرسی این مجلس با توجه به درصد آرای کسب شده توسط احزاب در مناطق مختلف در سطح ملی میان آنان توزیع می‌شود. به این ترتیب، کنگره ملی آفریقا اکثریت قابل توجهی از کرسی‌های مجمع ملی را در اختیار خواهد گرفت.

پارلمان آفریقای جنوبی از دو مجلس شورای ملی استانها (سنا) با نود عضو و مجمع ملی با 400 نماینده تشکیل شده است. اعضای مجلس علیا توسط مقامات و نهادهای هر یک از 9 استان تعیین می‌شوند اما انتخاب نمایندگان مجمع ملی از طریق رای‌گیری مستقیم عمومی است. دوره قانونگذاری در این کشور پنج سال است و رئیس جمهوری توسط مجمع ملی انتخاب می‌شود.

با وجود موفقیت مجدد حزب کنگره ملی آفریقا در این دوره از انتخابات، درصد آرای این حزب در مقایسه با دوره قبلی، که ۶۶ درصد بود، کاهش یافته است. در دوره قبل نیز نتیجه انتخابات حاکی از کاهش میزان آرای کنگره ملی آفریقای جنوبی نسبت به دوره قبل از آن بود.

در مقابل، حزب اتحاد دموکراتیک، که خود را یک حزب میانه رو معرفی می‌کند و بر فرصت‌های مساوی برای همگان تاکید دارد، توانسته سهم خود از آرا را از ۱۷ درصد در دوره قبل به ۲۳ درصد در دوره کنونی افزایش دهد.

هلن زیله، رهبر حزبی که از پانزده سال پیش همواره حزب اصلی مخالف در پارلمان بوده، گفته است که رای‌دهندگان به تدریج از حزب حاکم، که به گفته او، حزبی بسته و مبتنی بر "روابط" و در نتیجه، گرفتار فساد است، رویگردان می‌شوند.

به گفته کارشناسان، کاهش محبوبیت حزب کنگره ملی آفریقای جنوبی را باید ناشی از چندین رسوایی‌ مالی و شخصی رهبران حزب، ناخرسندی مردم از تدوام فقر و ناکافی بودن امکانات رفاهی و خدمات عمومی دانست.

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، نتیجه انتخابات را تاییدی بر سیاست‌های خود معرفی کرده و گفته است که نتیجه این سیاست‌ها به زودی به شکل افزایش رفاه عمومی، بهبود شرایط اجتماعی و تقویت بیشتر موقعیت کنگره ملی آفریقا نمایان خواهد شد.

حزب کنگره ملی آفریقا بیش از یکصد سال پیش با هدف ایجاد وحدت میان تمامی اقوام سیاهپوست و حمایت از آنان در کشور تازه تاسیس "اتحادیه جنوب آفریقا" تاسیس شد که حکومت آن از همان ابتدا، سیاست حفظ برتری سفیدپوستان، سرکوب و سلب حقوق اکثریت سیاهپوستان این سرزمین را دنبال می‌کرد.

انتهای پیام

کد N272842