معاون رییس جمهوری:

ایلام برایم یادآور جنگ، زیارت و خودسوزی زنان است

ایلام

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده در یادداشتی از سفر یکروزه دولت به استان ایلام، نوشت: ایلام همواره برایم یادآور سه مساله جنگ و بمباران، زیارت عتبات عالیات و خودسوزی زنان و دختران است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده، شهیندخت مولاوردی در این یادداشت می نویسد: سفر یکروزه دولت به استان ایلام که مشهور به عروس زاگرس و سرزمین لاله های ماندگار است، به انجام رسید، ایلام همیشه برای من یادآور سه مساله جنگ و بمباران که بیشتر نام دهلران تداعی گر آن است، زیارت عتبات عالیات؛ بواسطه مرز مهران و خودکشی زنان و دختران آن هم از نوع خودسوزی است.

وی می افزاید: در این سفر خاطره ای دیگر از این استان زیبا در ذهنم نقش بست و آن تصویری از طبیعت بکر با جاذبه های تاریخی وگردشگری آن است که شباهت عجیبی با آذربایجان و کردستان زیبا دارد هرچند هر سه استان از حیث برخورداری اندک از مواهب توسعه علیرغم ظرفیت های فوق العاده شباهت هایی نیز با هم دارند.

معاون رییس جمهوری ادامه می دهد: دیدار با مردم پرتلاش شهرستان جدید التاسیس ˈسیروانˈ به نمایندگی از رییس جمهوری از جمله برنامه های من در این سفر فشرده یکروزه بود.

بعد از مراسم استقبال مسئولان شهرستان با امام جمعه شهر ˈلومارˈ (مرکز شهرستان) دیدار و گفت وگو انجام شد و پس از ادای احترام و نثار گل به مزار شهدای گمنام که اخیرا در تنها پارک این شهر به خاک سپرده شده اند، با همراهی امام جمعه لومار عازم روستای تاریخی ˈسرابکلانˈ شدیم.** طرح سد و نیروگاه سیمره و زیر آب رفتن روستاها

مولاوردی اضافه می کند: سپس عازم منطقه عرب رودبار شدیم و با مردم سه روستا درباره طرح سد و نیروگاه ˈسیمرهˈ و اینکه در اثر آبگیری کامل آن روستاهایشان زیر آب خواهد رفت، گفت وگو کرده و از نزدیک در جریان مشکلات و مطالبات شان قرار گرفتم.

تسریع در تخصیص اعتبار لازم برای اسکان و تعیین تکلیف این عزیزان که سالهاست درگیر آن هستند مطالبه ای جدی بود که به نظر می رسد، جزو مصوبات 44گانه چهارمین سفر استانی دولت باشد.

وی می نویسد: تسریع در اجرای مرحله دوم بزرگراه ایلام - حمیل - کرمانشاه، احداث ایستگاه پمپاژ آب رودخانه سیمره و تسریع در اجرای پروژه تامین آب هکتارها اراضی کشاورزی و باغات و شبکه آبیاری سیروان، تعریض جاده اصلی شهر که نقاط حادثه خیز آن مدام قربانی می گیرد از دیگر خواسته های اختصاصی مردم این شهرستان بود.

هرچند باید توجه لازم به زیرساختهای عمرانی، توسعه شهرک صنعتی، گسترش بخش انرژی و برق و غیره را به آن افزود که این موارد کم و بیش خواسته مشترک تمام شهرها و استانهاست.

مولاوردی ادامه می دهد: از مردم لومار خواستم که در این مرحله از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و در هدایت منابع و اعتبارات به سمت اقدامات اساسی و زیرساختهای عمرانی و توسعه ای کشور به کمک دولت بشتابند و تحت تاثیر برخی دلواپسی ها و تخریب ها قرار نگیرند.

ˈاز ابتکارات این قسمت از سفر صرف ناهار در فضای باز و در دل طبیعت و در جمع گرم و صمیمی مسئولان و مردم خونگرم و زیر درخت بلوطی بود که سن آن حدود 400 سال تخمین زده می شد.ˈ** خشکسالی جنگل های زاگرس

معاون رییس جمهوری می نویسد: خشکسالی جنگلهای زاگرس خود حکایت دیگری است، از برنامه های پیش بینی شده برای ریاست جمهور، بازدید از جنگلهای بلوط بود که هکتارها از آن در معرض این آسیب قرار گرفته اند و کارشناسان راهکار هایی را برای مقابله با آن پیشنهاد داده اند.

بعد از وداع با مردم سیروان برای شرکت در کارگروه تخصصی زنان و خانواده که از برنامه های ثابت سفرهای استانی است ، عازم ایلام شدیم.

وی می افزاید: در این کارگروه که روسای دستگاه های اجرایی استان و مشاوران امور زنان و خانواده، دستگاه ها و نیز فرمانداران و مشاورانشان حضور داشتند گزارش های جامعی از وضعیت زنان استان در حوزه های مختلف ارائه شد.

برخوردار نبودن از کمترین امکانات و فرصت های فرهنگی، هنری، تفریحی، ورزشی، توان افزایی و توانبخشی از جمله پارک بانوان، باشگاه های ورزشی و استخر بانوان، کانون های فرهنگی اجتماعی که این کانون ها در سالهای اخیر به تعطیلی کشانده شده اند، مراکز مشاوره، پزشکان متخصص و غیره مواردی هستند که تقریبا در تمام سفرهای استانی مطرح می شوند و فصل مشترک همه زنان و دختران در مناطق کمتر برخوردار است.** اشتغال خواسته اول و آخر جوانان

مولاوردی اضافه می کند: حتی دختران ایلامی به این هم راضی بودند که فقط چند ساعت به کار تنها کتابخانه عمومی شهر اضافه شود تا آنها با فراغت بال بیشتری به مطالعه و تحقیق بپردازند.

از همه مهم تر اشتغال خواسته اول و آخر جوانان و خانواده هایشان بود و در هرخانواده ای سه تا چهار فرزند آماده ورود به بازار کار وجود دارد.

وی می افزاید: به نظر می رسد در تدوین بسته های اجرایی اشتغال پایدار که در دستور کار شورای عالی اشتغال قرار دارد باید سرعت بیشتری داد.

با اجرایی نمودن مصوبات 44گانه این سفر و تخصیص اعتبارات لازم امید است، مشکل اشتغال بخشی از جوانان رفع شده و با ایجاد زیرساختهای لازم برای توسعه و عمران استان و بهبود وضعیت و ارتقا کیفیت زندگی زنان و دختران در مقابله با پدیده خودکشی و خودسوزی هم گام های اساسی برداشته شود.

اجتمام(2)1880**1558
کد N272808