امام جمعه بجنورد: زوجهای جوان پول خود را برای موسیقی عروسی هدر ندهند

بجنورد

بجنورد - ایرنا - امام جمعه بجنورد گفت: زوج های جوان از هزینه کردن و هدر دادن پول خود برای به خدمت گرفتن نوازندگان موسیقی در عروسی و تولید گناه پرهیز کنند.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام ˈ ابوالقاسم یعقوبی ˈ در آیین نماز جمعه این هفته مرکز استان خراسان شمالی اظهار کرد: در برخی از عروسی ها برای نوازندگان موسیقی که تولید گناه می کنند، 30 تا 180 میلیون ریال هزینه می کنند که با وارد کردن گناه به محیط زندگی خود، سنگ اول زندگی خود را بر پایه تولید گناه می گذارند.

وی اضافه کرد: این در حالی است که همین زوج ها برای اجاره و رهن منزل مسکونی خود مشکل مالی دارند ولی برای نوازندگان عروسی این میزان هزینه گزاف پرداخت می کنند و این بر خلاف فرهنگ و آداب اسلامی است.

جانشین نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی گفت: برخی از این کارهایی که در عروسی ها انجام می شود از جمله دادن پول های گزاف به نوازندگان موسیقی، به صورت چشم و هم چشمی است و یا می خواهند به اصطلاح خود را مدرن جلوه دهند.

یعقوبی اضافه کرد: اگر آوردن موسیقی گناه آلود به عروسی ها صرفا برای شاد کردن عروسی و جشن است، از راههای غیر گناه آلود نیز می توان این کار را انجام داد.

وی همچنین از شرب خمر در برخی از عروسی های شهر بجنورد انتقاد کرد و از زوج های جوان خواست تا عروسی خود را به آداب و سنت های اسلامی مزین کرده و از گناه و فسق و فجور بپرهیزند.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان شمالی با اشاره 13 رجب، زاد روز فرخنده امام علی (ع) گفت: روز 13 رجب روز مبارکی برای شیعیان جهان است و این روز باید در افکار عمومی جامعه به خوبی زنده نگه داشته شود.

یعقوبی اظهار کرد: متاسفانه در افکار عمومی ما به غلط 13 به عنوان روزی نحس جا افتاده و این در حالی است که در مبانی دینی و اسلامی به خصوص در سنت های ائمه اطهار(ع) هیچ نشانه ای از بد بودن این روز وجود ندارد و تمام روزها مال خداست و باید از این خرافه بیرون بیاییم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روز معلم گفت: معلمان نقش اساسی در تربیت جامعه اسلامی دارند و باید توجه بیشتری به نقش این قشر در تربیت فرزندان جامعه اسلامی شود.

امام جمعه بجنورد آیین معنوی اعتکاف را از زیباترین سنت ها و فرهنگ های اسلامی در جامعه دانست و اظهار کرد: این آیین به خوبی در جامعه نهادینه شده و از جوانان انتظار می رود تا در این آیین همانند سالهای گذشته حضوری چشمگیری داشته باشند.

2712/626 / 1495
کد N272778