روسیه ؛اوکراین و اتحادیه اروپا نشست سه جانبه گازی برگزار می کنند

اوکراین,نشست سه جانبه

مسکو - ایرنا - ˈولادیمیر چیژوفˈ نماینده روسیه در اتحادیه اروپا از برگزاری نشست گازی سه جانبه با شرکت روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا در هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری روسی اینترفاکس، چیژوف جمعه به خبرنگاران گفت: نشست سه جانبه گازی با شرکت نمایندگان روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا روز 12 ماه می (22 اردیبهشت) در بروکسل برگزار می شود.

وی افزود: در این نشست که در سطح کارشناسان برگزار می شود؛ مقدمات برگزاری اجلاس وزیران برای بررسی مساله صادرات گاز به اروپا بررسی خواهد شد.

به گفته مقام روس، اجلاس وزیران 16 ماه می ( 26 اردیبهشت) در آتن برگزار خواهد شد و در آن ˈآلکساندر نوواکˈ و ˈیوری پرودانˈ وزیران انرژی روسیه و اوکراین و ˈگونتر اتینگرˈ رییس کمیسیون انرژی اروپا شرکت خواهند کرد.

نشست نخست سه جانبه روسیه ،اوکراین و اتحادیه اروپا هفته گذشته در ورشو برگزار شد و در آن طرف های شرکت کننده مسایل مختلف مربوط به ترانزیت گاز روسیه به اروپا را از طریق اوکراین بررسی کردند.

در این نشست بدهی گازی 3 و نیم میلیارد دلاری اوکراین به روسیه هم که اختلاف اصلی مسکو و کی یف در شرایط کنونی است مطرح شد.

مقامهای اوکراین اعلام کرده اند فقط در شرایطی که روسیه گاز صادراتی خود را به قیمت 268 دلار برای هر هزار مترمکعب به اوکراین محاسبه کند این بدهی را تسویه می کنند.

روسیه 30 درصد گاز 28 کشور اروپایی را تامین می کند که بیش از نصف آن از طریق اوکراین ترانزیت می شود.

اروپام/2242**۵۱۸**1392
کد N272643