دیپلمات اندونزیایی گزارشگر ویژه حقوق بشر در سرزمین های اشغالی شد

حقوق بشر

کوالالامپور - ایرنا – سفیر پیشین اندونزی در سازمان ملل از سوی کمیسیون حقوق بشر این سازمان به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در سرزمین های اشغالی فلسطین انتخاب شد.

به گزارش ایرنا، ˈماکاریم ویبیسونوˈ جایگزین ˈریچارد فالکˈ آمریکایی شد که دوره تصدی وی در این پست اول ماه مه سال جاری پایان یافت.

بحث در مورد جانشین فالک برای یک ماه به طول انجامید و در نهایت این مقام اندونزیایی توانست در رقابت با ˈکریستین چینکینˈ از مدرسه اقتصاد لندن این پست را از آن خود کند.

پنج نامزد برای این پست درنظر گرفته شده بودند.

ˈماکاریم ویبیسونوˈ وظیفه دارد خشونت علیه حقوق مدنی، اقتصادی و فرهنگی در سرزمین های اشغالی فلسطین را مورد نظارت قرار دهد.

وی روز جمعه به خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) گفت که گزارشگر ویژه سازمان ملل پیش از این در انجام وظیفه خود در نوار باختری و غزه با مشکلاتی مواجه بوده است.

ˈماکاریم ویبیسونوˈ اظهار امیدواری کرد بتواند با دسترسی گسترده به مناطق اشغالی گزارش های عینی از وضعیت حقوق بشر در این مناطق تهیه کند.

ایران به عنوان رییس جنبش غیرمتعهدها اواسط اسفند ماه سال گذشته در بیست و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، نگرانی عمیق اعضای این جنبش را نسبت به وخیم تر شدن وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی ابراز کرد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل پنج قطعنامه انتقاد آمیز از سیاست های رژیم صهیونیستی در منطقه تصویب کرد.

این قطعنامه ها به حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت خود، موارد نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی فلسطین از جمله شرق قدس، سیاست شهرک سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین، پیگیری گزارش هیات حقیقت یاب سازمان ملل درباره درگیری در نوار غزه و گزارش گلدستون مربوط می شود .

قطعنامه های شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت سیاست های تل آویو در قبال فلسطینی ها، فروردین ماه امسال خشم و انتقاد نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس را بر انگیخت.

آساق**د.م**1611
کد N272520