یک عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت :

بزرگ‌ترین ایراد نظام حزبی چالش پیدا کردن با ارکان نظام است

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت گفت: به دلیل ضعف نگاه تشکیلاتی و حزبی در کشور دولت‌ها در ایران برآمده از ساختارهای حزبی نیستند از این‌رو باید زمینه تشکیل دولت‌های حزب‌ساخته به وجود آید.

مجید جلیل سرقلعه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: برخی احزاب کشور اساسنامه و شناسنامه‌دار هستند، اما بزرگ‌ترین نقص نظام حزبی در کشور چالش پیدا کردن با ارکان نظام و تبعیت نکردن از قواعد تشکیلاتی است.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت تاکید کرد: اگر احزاب مواضع و رویکرد خود نسبت به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی را به روشنی تعریف کنند و در همان مسیر به درستی حرکت کنند، هم امکان فعالیت‌های اساسی‌تر برای آنها به وجود می‌آید و هم اعتماد از دست رفته مردم و نظام به تشکل‌های سیاسی بازسازی می‌شود و حمایت دولت از این احزاب موجب شکل‌گیری منطقی و ساختارمند حزب‌گرایی در نظام سیاسی کشور می‌شود.

وی با نقد احزاب دولت‌ساخته، گفت: در گذشته تجربه شد احزاب دولت‌ساخته حداکثر تا پایان همان دولت‌ها عمر کردند، بنابراین نمی‌توان امید و انتظار داشت احزاب دولت‌ساخته اهداف بلند نظام و کشور را محقق کنند.

نماینده مردم لردگان در عین حال با استقبال از شکل‌گیری احزاب فراگیر، گفت: احزابی که دارای اساسنامه و برنامه هستند باید در قالب احزاب فراگیر متشکل شوند. برای این‌که پدیده‌ای به نام حزب فراگیر، جریان‌ها و احزاب کشور را در بر بگیرد نیازمند ساز و کار، هم‌اندیشی و هم‌گرایی مسئولان نظام و جریان‌های سیاسی هستیم.

جلیل با بیان این‌که به دلیل عمیق بودن تشتت در دو جبهه اصولگرا و اصلاح‌طلب شکل‌گیری احزاب فراگیر در هر دو جبهه به سختی امکان‌پذیر است، گفت: تحقق ایده حزب فراگیر به دلیل تنوع جریان‌های سیاسی کشور به راحتی امکان‌پذیر نیست حتی معتقدم اصلا چنین ایده‌ای به مرحله اجرا نخواهد رسید. به عنوان نمونه احزاب جبهه اصلاح‌طلب در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نشان دادند که نمی‌توانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به صورت همگرا یک کاندیدای واحد را معرفی کنند، لذا کناره‌گیری آقای عارف نیز بنا به گفته خودشان در حمایت از دکتر روحانی انجام نشد. این مسئله نشان می‌دهد که به احتمال زیاد شکل‌گیری حزب فراگیر در جبهه اصلاح‌طلبان در آینده نیز بعید باشد.

وی افزود: البته وضعیت مشابهی نیز در جبهه اصولگرایان جاری است. اصولگرایان نیز همانطور که در انتخابات 24 خردادماه سال 1392 به اجماع نرسیدند نمی‌توانند برای تشکیل حزب فراگیر به نظر واحد برسند.

نماینده مردم لردگان با بیان این‌که برای تشکیل احزاب فراگیر قانون به اندازه کافی وجود دارد، در عین حال از آمادگی مجلس شورای اسلامی برای پر کردن خلاءهای قانونی در صورت اعلام خانه احزاب خبر داد.

انتهای پیام

کد N272388