ترقی در گفت‌وگو با ایسنا:

قانونمند کردن امر به معروف و نهی از منکر راه جلوگیری از تخریب‌ها در جامعه است

سیاسی

یک عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: در همه ادوار ریاست جمهوری و دولت‌ها تخریب‌ها صورت گرفته و راه‌حل اصلی این است که امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه قانونمند کنیم.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان این‌که مرز بین نقد و تخریب در دوران آقای احمدی‌نژاد نیز مشخص نبود، گفت: مقام معظم رهبری در تبیین و تعریف تفاوت نقد و تخریب این موضوع را مورد توجه قرار دادند که اگر نقد از روی دلسوزی و حسن نیست همراه با پیشنهاد باشد و سیاه‌نمایی صورت نگیرد به طور طبیعی برای نقدشونده مفید خواهد بود.

وی ادامه داد: اما اگر این موضوع به حد بی‌انصافی برسد و موجب تخریب شود و شان انتقاد شونده لحاظ نشود، به تخریب تبدیل خواهد شد که نه تنها نفعی ندارد بلکه به حال جامعه مضر است و باعث کاهش اعتماد مردم به مسئولان نظام می‌شود.

ترقی با بیان این‌که نقد باید مبتنی بر یافته‌های علمی، اطلاعات دقیق و طرح یک وظیفه خیرخواهانه باشد، گفت: چنانچه این روند از حالت خیرخواهانه خارج و برای تسویه حساب سیاسی تخریب و تضعیف طرف مقابل بدون مبانی محکم و مستند ارائه شد طبیعتا به تخریب تبدیل می‌شود.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا در این بین گروه‌هایی که شناسنامه‌دار نیستند و امضای آنها پای مباحثی که عنوان می‌کنند وجود ندارد، ایفای نقش می‌کنند؟ اظهار کرد: ما در کشور به آن معنا گروهی که شناسنامه‌دار نباشد نداریم همه شناسنامه دارند و اگر گروهی شناسنامه دار نباشد به معنی این است که دستگاه اطلاعات ما ضعیف بوده به طورکلی گروه شناسنامه‌داری که به راحتی بتوانند در کشور به تخریب بپردازد وجود ندارد.

وی در ادامه با بیان این‌که در این راستا لازم است قانون نظارت همگانی و امر به معروف و نهی از منکر به تصویب برسد، گفت: در همه ادوار ریاست جمهوری و دولت‌ها تخریب‌ها صورت گرفته و راه‌حل اصلی این است که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه قانونمند کنیم؛ چرا که در غیر اینصورت هرکس بنا به سلیقه خود امر به معروف و نهی از منکر می‌کند.

ترقی تصریح کرد: اگر دولت‌ها به سمت تدوین لایحه امر به معروف و نهی از منکر روند و این مساله را قانونمند کنند در این صورت مشخص می‌شود که هرکدام از افراد، احزاب، شخصیت‌ها و نخبگان چطور باید اظهارنظر کنند در غیراین صورت همواره ما با افراط‌ها، تفریط‌ها و تخریب‌ها مواجه خواهیم بود.

انتهای پیام

کد N272192