آخرین تحولات انتخاباتی در لبنان

پیام های عربستان سعودی / پاسخ حزب الله لبنان

انتخاب رییس جمهوری, عربستان سعودی

انتخاب رییس جمهوری لبنان بطورغیرمستقیم پل ارتباطی بین عربستان سعودی و حزب الله لبنان شده و ریاض درصدد است تا موضع این حزب را در خصوص رییس جمهوری آینده لبنان دریابد.

به گزارش ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار در شماره روز جمعه خود نوشت: در حالیکه انتخاب رییس جمهوری لبنان موجب گسترش شکاف بین دو گروه 8 و 14 مارس شده است، عربستان سعودی پیام هایی را برای حزب الله فرستاده و سئوالاتی را در این پیام ها در باره انتخاب رییس جمهوری کرده است.

« آیا می خواهید رییس جمهوری جدید در زمانی نزدیک انتخاب شود و یا ترجیح می دهید لبنان وارد مرحله خلاء سیاسی( بدون رییس جمهوری) شود؟ و نام نامزدی که حزب الله می تواند در باره او توافق کند و ترجیح می دهد رییس جمهوری آینده لبنان باشد، چیست؟» دو سئوالی است که ریاض از حزب الله درخواست کرده تا پاسخ دهد.

الاخبار افزود: حزب الله پاسخ داده است که ترجیح می دهد رییس جمهوری لبنان در سریعترین زمان ممکن انتخاب شود و نامزد آن « میشل عون» رییس حزب جریان آزاد ملی و رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در مجلس لبنان است زیرا می تواند یک نامزد مورد توافق همه طرف ها باشد.

این روزنامه لبنانی اضافه کرد: حزب الله از واسطه هایی که این پیام ها را نقل کرده اند، پرسیده است که آیا عربستان سعودی درصدد است اجرای یک ابتکار عمل در لبنان است و سعودی ها پاسخ داده اند، خیر.** آخرین تحولات در پرونده انتخاب رییس جمهوری لبنان

حزب الله و همپیمانان آن بر موضع خود تاکید دارند و می گویند که رییس جمهوری آینده لبنان باید به معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت معتقد باشد و رویکردش برای حفاظت از مقاومت و تامین منافع ملی و همتش برای حل مشکلات اقتصادی ، امنیتی و اجتماعی مردم لبنان اثبات شده و یک چهره پاک و مثبت داشته باشد.

در حالی که « دیوید هیل » سفیر آمریکا تلاش می کند طرف های مختلف لبنانی و خارجی بپذیرند که اگر میشل عون رییس جمهوری لبنان شود می تواند در تقویت ثبات لبنان موثر باشد اما عربستان سعودی و فرانسه همچنان با این ایده مخالف هستند.

درهمین حال دیروز (پنجشنبه) صحنه سیاسی لبنان صحنه جلسات و رایزنی ها و اعلام مواضع جدید سیاسی در باره انتخاب رییس جمهوری لبنان بود.

« سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی بعداز دیدار با کاردینال « بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان، اعلام کرد که اگر گروه 14 مارس به یک نامزد توافقی دست یابد آماده است که از نامزدی خود منصرف شود.

« میشل سلیمان» رییس جمهوری لبنان هم در بعبدا (کاخ ریاست جمهوری لبنان) با کاردینال راعی دیدار و با وی در باره انتخاب روند رییس جمهوری جدید گفت وگو و تبادل نظر کرد.

برخی رسانه ها قبلا نوشته بودند که بشاره راعی از انتخاب رییس جمهوری جدید ناامید شده و درصدد است تا دوره ریاست جمهوری میشل سلیمان به مدت یک سال تمدید شود.

« امین الجمیل» رییس حزب الکتائب و یکی از نامزدهای احتمالی هم که به گفته خودش یک ابتکاری را برای ایجاد فضایی مثبت به منظور فراهم کردن شرایط انتخاب رییس جمهوری لبنان در موعد قانونی شروع کرده است، با « سلیمان فرنجیه » رییس حزب جریان المرده و از اعضای گروه 8 مارس و « ولید جنبلاط» رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه دیدار کرد.

وی عصر روز چهارشنبه و ساعتی بعداز تشکیل نشدن جلسه سوم پارلمان لبنان هم با سمیر جعجع و میشل عون دراین رابطه دیدار و گفت وگو کرده بود.

الجمیل بعداز دیدار با فرنجیه و جنبلاط گفت : می توانیم یک رییس جمهوری قوی که بتواند در مقابل همه چالش ها و مشکلات بایستد انتخاب کنیم درصورتیکه با یکدیگر به تفاهم برسیم و همه طرف های باید در این رابطه احساس مسئولیت کنند.

فرنجیه نیز اظهار داشت: هشدارهای در باره خلاء سیاسی و خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری فقط به بهانه ای برای اعمال فشار برما تبدیل شده است در حالیکه ما ارتباطی با این مسئله نداریم.

وی افزود: همواره از گزینه میشل عون به عنوان رییس جمهوری آینده لبنان دفاع می کند چنانچه بخواهد وارد مبارزه انتخابات ریاست جمهوری شود.

فرنجیه پیشتر گفته بود که اگر میشل عون وارد صحنه نشود ، نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری لبنان را اعلام می کند.

جنبلاط هم گفت که مسائل در خصوص انتخاب رییس جمهوری آینده لبنان بسیار پیچیده شده زیرا شکاف سیاسی بین دو گروه اصلی 8 و 14 مارس بسیار گسترده شده است.

وی با بیان اینکه همچنان از « هنری حلو» به عنوان نامزد خود و همپیمانانس در فراکسیون دیدار دموکراتیک در پارلمان لبنان درانتخابات ریاست جمهوری حمایت می کند، تاکید کرد که بهتر است نصاب انتخاب رییس جمهوری به یک سوم تغییریابد.

جنبلاط گفت که معتقد است امکان ندارد گروهی سیاسی در لبنان در این شرایط بتواند به نصاب نصف بعلاوه یک دست یابد.

نخستین جلسه پارلمان لبنان دوهفته قبل با حضور 124 نماینده از 128 عضو پارلمان و با حد نصابی کم نظیر در سال های گذشته تشکیل شد، اما در انتخاب رییس جمهوری موفق نبود.

در این جلسه «سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی ونامزد گروه 14 مارس تنها 48 رای کسب کرد و مغلوب 52 برگه سفید و بویژه 5 رایی که نمایندگان به قربانیان اقدامات تروریستی او در طول جنگ خانگی لبنان دادند، شکست سنگینی را متحمل شد.

جلسه دوم پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید که قرار بود چهارشنبه گذشته برگزار شود، به دلیل به حد نصاب نرسیدن ( حضور 86 نماینده از مجموع 128 نماینده) تشکیل نشد و تنها 76 نماینده وارد صحن مجلس شدند.

جلسه سوم پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور هم که قرار بود ظهر چهارشنبه گذشته برگزار شود، به علت اینکه به حد نصاب 86 نماینده نرسید، تشکیل نشد.

« نبیه بری» رییس مجلس لبنان اعلام کرد که چهارمین جلسه پارلمان برای انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان روز پنجشنبه آینده ( 15 ماه مه) برگزار می شود.

بر اساس اعلام رییس مجلس لبنان، جلسات دوم و به بعد با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد اما بر خلاف جلسه اول که انتخاب رییس جمهوری به همین تعداد رای نیاز داشت، در جلسات بعدی هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

چنانچه نمایندگان پارلمان لبنان تا پایان مهلت قانونی 4 خردادماه موفق به انتخاب رییس جمهوری جدید نشوند و همچنین دوران 6 ساله ریاست جمهوری « میشل سلیمان» تمدید نگردد، دوره خلاء سیاسی از 4 خردادماه شروع خواهد شد و مطابق نص قانون اساسی این کشور همه اختیارات رییس جمهوری به دولت واگذار می شود و اعضای دولت باید در خصوص کوچکترین تصمیم به اجماع برسند.
کد N272048