پلیس مالزی ده ها مهاجر مسلمان روهینگیایی را دستگیر کرد

روهینگیا,میانمار

کوالالامپور- ایرنا - پلیس مالزی روز جمعه 101 مهاجر غیرقانونی که گمان می رود مسلمانان میانماری باشند و بدنبال فشار بوداییان افراطی این کشور را ترک کرده اند، دستگیر کرد.

به گزارش ایرنا، پلیس مالزی روز جمعه اعلام کرد افراد دستگیرشده شامل 29 زن، 27 مرد و ده ها کودک است و این افراد در آب های نزدیک ایالت پرلیس مالزی دستگیر شده اند.

مسلمانان میانمار که با حمایت دولت تحت فشار بوداییان افراطی قرار گرفته اند برای فرار از این وضعیت با وسایل و راه های مختلف اقدام به مهاجرت غیرقانونی از این کشور می کنند.

افراد دستگیر شده توسط واحد قاچاق پلیس مالزی از بخش های مختلف میانمار تصمیم به مهاجرت گرفته بودند که صبح روز جمعه توسط پلیس در نزدیکی ایالت پرلیس بازداشت شدند.

این در حالی است که مسلمانان میانماری که برای نجات جان خود چاره ای جز مهاجرت ندارند با سفر به مالزی با چالش های جدیدی روبرو می شوند و این کشور نیز به جهنمی برای آنها تبدیل می شود.

مسلمان میانماری استان راخین در غرب میانمار که به عنوان مسلمانان روهینگیا شناخته می شوند از سال 2012 مورد حمله بوداییان افراطی این کشور قرار گرفته اند.

شرایط نامساعد زندگی در میانمار برای مسلمانان به گونه ای است که این افراد با پرداخت مبلغی بین 500 تا یکهزار و 500 دلار از طریق خشکی و دریا راهی مالزی می شوند با این امید که حداقل جان خود را نجات داده و در شرایط مناسب تری زنده بمانند.

ˈ غیاث الدین بن مولانا عبدسلام ˈ دبیر کل اتحادیه بین المللی سازمان های روهینگیا در مالزی به خبرنگار ایرنا، گفت که هم اکنون بیش از 85 هزار مسلمان روهینگیایی با فرار از میانمار در مالزی بسر می برند و نهادهای بین المللی باید به این مهاجران توجه کنند.

اردوگاه هایی در ایالت های غرب مالزی برای اسکان مسلمانان روهینگیا وجود دارد.

دبیر کل اتحادیه بین المللی سازمان های روهینگیا معتقد است در صورت بازگشت دادن مسلمانان دستگیر شده به میانمار در شرایط فعلی امنیتی برای آنها وجود ندارد و دست کم تا 10 سال آینده نیز این امنیت به وجود نخواهد آمد.

آساق**1611
کد N272040