رییس گروه مینسک طرح جدیدی برای حل مناقشه قره باغ ارایه کرد

قره باغ

باکو- ایرنا- ˈجیمز اورلیکˈ رییس آمریکایی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، طرح جدیدی مشتمل بر اصول ششگانه را برای حل مناقشه قره باغ پیشنهاد کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از منابع خبری جمهوری آذربایجان، رییس آمریکایی گروه مینسک با تاکید بر ضرورت برداشتن گام های جدی برای نیل به صلح قره باغ گفت: این پیشنهاد برگرفته از نظرات پیشین روسای جمهوری کشورهای ریاست کننده بر گروه مینسک است.

وی گفت که این اصول باید بصورت یک مجموعه واحد دیده شوند. زیرا در غیر این صورت مذاکرات به هم خواهد خورد.

وی اصول مورد نظر را شامل پذیرش وضعیت موقت برای قره باغ کوهستانی وموکول شدن تعیین رژیم حقوقی این منطقه به آینده ،تضمین حداقل امنیت و خودگردانی اراضی موجود در ترکیب ولایت سابق قره باغ کوهستانی در چارچوب رژیم موقت و بازگشت بخش های اشغالی مجاور قره باغ کوهستانی به جمهوری آذربایجان ذکر کرد.

ایجاد دهلیزارتباطی بین قره باغ کوهستانی و ارمنستان از ˈناحیه لاچینˈ، بازگشت آوارگان و جنگ زدگان به خانه و کاشانه های خود و مشارکت نیروهای حافظ صلح در روند حل و فصل مناقشه با توجه به غیر ممکن بودن تضمین صلح بدون مشارکت این نیروها از دیگر اصول فوق اعلام شد.

جیمز اورلیک همچنین انجام اقدامات اعتمادساز و پرهیز از بکارگیری ادبیات تهدید از سوی طرفها را برای حل این مناقشه ضروری خوانده است.

ˈبهار مراداواˈ نایب رییس پارلمان جمهوری آذربایجان روز گذشته در آستانه بیستمین سالگرد انعقاد قرارداد اتش بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان از عملکرد گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا انتقاد کرد و 20 سال فعالیت این گروه را سالهای برباد رفته توصیف کرد.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان که از اوایل دهه 90 در منطقه قره باغ در حال جنگ با یکدیگر هستند ، از سال 994 با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا اقدام به برقراری آتش بس کرده و به موازات آن برای حل مناقشه مذاکره می کنند.

با این حال تاکنون هیچ گونه پیشرفت ملموسی در مذاکرات حاصل نشده است و طرفین نیز به طور مرتب یکدیگر را به نقض آتش بس در خطوط تماس نیروها متهم می کنند.

خاورم*1206* 1917
کد N271896