تقدیر از 8 چهره ماندگار در همایش دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور

دومین همایش دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور و با تقدیر از 8 چهره ماندگار تحصیلکرده در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این نشست از دکتر سعید سهرابپور قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، دکتر مهوش صلصالی، دکتر محمد دبیرمقدم، دکتر یوسف ثبوتی، دکتر شکوه نوابی‌نژاد، دکتر محمدرضا شمس‌اردکانی، دکتر مهدی گلشنی و دکتر سیدعلیرضا مرندی تقدیر شد.

همچنین در این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین محسن قمی معاون رهبری در امور بین‌الملل با تجلیل و تشکر از این اساتید و یادآوری واقعه‌ای تاریخی، از نقش سیدجمال‌الدین اسدآبادی در توسعه اسلام اظهار کرد که در قرن 19 یک مستشرق فرانسوی به نام گوستاولوبون در مقاله‌ای نوشت که علت عقب‌ماندگی مسلمانان ماهیت اسلام است، اما سیدجمال‌الدین اسدآبادی نامه‌ای به او نوشت و این نامه باعث دیدار آن‌ها در فرانسه شد. بعد از این دیدار گوستاو لوبون مقاله اول را پس گرفت و مقاله دیگری نوشت. اسدآبادی برای او توضیح داد که اسلام مخالف علم نیست بلکه طلب علم بر هرکسی واجب است.

وی در ادامه با اشاره به نقش ارزشمند فارغ‌التحصیلان خارج از کشور خطاب به آن‌ها گفت: خدمتی که شما به اسلام کردید، خدمت بزرگتری از سیدجمال‌الدین اسدآبادی است. او با تئوری و شما با عمل ثابت کردید که در پرتوی یک حکومت دینی علم پیشرفت می‌کند و آن‌هایی که آن روز می‌گفتند اگر انقلاب کنید به جای هواپیما با شتر رفت و آمد خواهید کرد، امروز می‌گویند چرا این‌قدر به دنبال علم می‌گردید و حتی دانشمندان ما را شهید می‌کنند که چرا درس می‌خوانید.

وی ادامه داد: این مساله در همه رشته‌ها وجود دارد و جوان و پیر و زن و مرد هم نمی‌شناسد. در سال 83 که برای اولین بار دانشمندان ما غنی‌سازی کردند، معدل سنی دانشمندان هسته‌ای‌مان 26 سال بود.

معاون رهبری در امور بین‌المللی در ادامه اظهار کرد: در دوران جنگ که صدام موشک می‌زد ما تصمیم گرفتیم موشک بسازیم و به همه اعلام کردیم هرکس که می‌تواند موشک بسازد جلو بیاید. عده‌ای آمدند و به همه آن‌ها امکانات داده شد تا این‌که ما موفق شدیم موشک بسازیم. در سال 72 که آقای شمخانی وزیر دفاع بود از کره شمالی موشک خریدیم که با این مساله مخالفت شد و گفتند که فقط یک عدد را برای مهندسی معکوس نگه دارید. ما با هدف‌گذاری توانستیم کارهایی را که می‌خواهیم انجام بدهیم. مثلا مقام معظم رهبری فرمودند که موشکی با برد 2 هزار کیلومتر و نقطه‌زن بسازیم، گفتند نمی‌شود، اما ما به این فناوری دست پیدا کردیم. بعد از آن همان دانشمندان به آقا گفتند موشکی با سه هزار کیلومتر برد بسازیم که ایشان گفتند ما جنگ طلب نیستیم و این موشک‌ها فقط جنبه بازدارندگی دارند و حیفا و تلاویو نیز در تیررس این دو هزار کیلومتر هستند اما به سه هزار کیلومتر احتیاجی نداریم.

قمی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به مشکلاتی که بعضا برای فارغ‌التحصیلان خارج از کشور در ایران به وجود می‌آید، عنوان کرد: اگر چرایی این‌که درس خواندیم و خدمت می‌کنیم، برایمان حل شود، با مشکلات کنار می‌آییم.

به گزارش ایسنا، در بخش‌های دیگری از این همایش، چهره‌های ماندگار فارغ‌التحصیلان خارج از کشور به ذکر برخی موارد و مشکلات این دانشجویان پرداختند.

همچنین فارغ‌التحصیلان خارج از کشور نیز که در این مراسم حضور داشتند، برخی از مشکلات خود را مطرح کردند و از مسوولان خواستند به مشکلاتشان رسیدگی شود.

انتهای پیام

کد N271773