شلیک موشک های بالستیک در رزمایش روسیه

موشک

تهران - ایرنا - همزمان با تحولات بحران اوکراین، روسیه روز پنجشنبه در جریان رزمایشی نظامی چندین موشک بالستیک را با نظارت ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور ، شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو ، خبرگزاری های روسیه به نقل از مقامات دفاعی این کشور گزارش دادند که ارتش روسیه یک موشک بالستیک قاره پیمای ˈتوپولˈ از سایت آزمایشی ˈپلیستسکˈ و چندین موشک با برد کوتاهتر از زیردریایی های خود در ناوگان شمالی و ناوگان اقیانوس آرام شلیک کرد.

از جمله دیگر اقدامات ارتش روسیه در رزمایش نظامی روز پنجشنبه ، شلیک راکت های هوا به زمین از جنگنده بمب افکن های راهبردی ˈتی یو 95ˈ از مکانی نامعلوم در غرب روسیه بود.

این رزمایش تحت نظارت پوتین و روسای جمهوری چهار جمهوری متحد کرملین ( بلاروس ، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان) در آستانه مراسم بزرگداشت پیروزی شوروی سابق بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برگزار شد.

پوتین در اظهاراتی که از تلویزیون روسیه پخش شد، گفت که این رزمایش در ماه نوامبر (آبان 92) برنامه ریزی شده و ارتباطی به رویدادهای اوکراین ندارد.

او در عین حال به روسای جمهوری بلاروس ، ارمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان گفت که توانایی های هسته ای دفاعی روسیه قوی و در آماده باش مداوم هستند.

به گزارش ایرنا ، این رزمایش در حالی برگزار شده که بنا به گزارش ها روسیه نیروهای خود را از مرز اوکراین عقب کشیده و پوتین همچنین از جدایی طلبان شرق اوکراین خواسته که برگزاری همه پرسی استقلال را به تعویق بیاندازند.

اما بر طبق گزارش ها ، مقامات استان دونتسک در شرق اوکراین درخواست پوتین را رد کرده و گفته اند که همه پرسی این منطقه روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

کاخ کرملین در واکنش اعلام کرده که برای بررسی این موضوع ˈنیازمند اطلاعات و تحلیل های بیشتریˈ است.

از سوی دیگر آمریکا و ناتو اعلام کرده اند که نشانه ای از عقب نشینی نیروهای روسیه از مرز اوکراین مشاهده نکرده اند و همزمان، معاون وزیر دفاع روسیه از اعزام 15 هزار سرباز اوکراینی به مرز روسیه خبر داده است.

مترجمام**1078** 1917
کد N271725