مذاکرات وحدت قبرس / رییس جمهوری بخش ترک نشین مذاکرات را مثبت خواند

مذاکرات وحدت,قبرس

آنکارا- ایرنا - ˈدرویش اراوغلو ˈ رییس جمهوری بخش ترک نشین قبرس از آغاز مذاکرات وحدت بین بخش های یونانی و ترک نشین جزیره ابراز خرسندی کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، اراوغلو امروز در پاسخ به سووال خبرنگاران در مورد دیدگاهش در مورد آغاز مذاکرات وحدت بین دو بخش جزیره گفت: آغاز مذاکرات در مورد موارد ضروری و ارایه متقابل پیشنهادها از سوی هر دو طرف مثبت بوده است.

به گفته اراوغلو در روز نخست مذاکرات در روز گذشته بخش ترک نشین در باره مالکیت و اداره عمومی و بخش یونانی نشین نیز در مورد حیطه اختیارات ساختار فدرال جزیره پیشنهادهای خود را ارایه کردند.

رییس جمهوری بخش ترک نشین قبرس تصریح کرد : موضوع مهم این است که دو طرف در مذاکرات آتی این پیشنهادها را بررسی و در این زمینه ها به تفاهم برسند.

مذاکرات وحدت بخش ترک و یونانی نشین قبرس پس از نزدیک به دو سال وقفه از روز گذشته به پیشنهاد دبیرکل سازمان ملل مجددا از سرگرفته شد.

قبرس در سال 1974 میلادی با مداخله نظامی ترکیه ، به دو بخش تقسیم شد و این مساله به درد سر بزرگی برای اتحادیه اروپا تبدیل شده است.

بخش یونانی نشین این جزیره به اتحادیه اروپا پیوسته است و این بخش حق وتو در زمینه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را دارد.

بخش یونانی نشین در سازمان ملل نماینده دارد ولی بخش ترک نشین قبرس یه غیر از ترکیه از سوی دیگر کشورهای جهان به رسمیت شناخته نشده است.

تاکنون بیش از یک صد نشست برای حل مساله قبرس و وحدت دو بخش برگزار شده که هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

توافق میان سران دو بخش ترک و یونانی نشین قبرس برای از سر گیری مذاکرات با فشارهای سیاسی آمریکا و بازیگران بین المللی به دست آمد.

خاورم ** 2012 * 230 ** 1917
کد N271589