سمیر جعجع :آماده عقب نشینی از نامزدی درانتخابات ریاست جمهوری لبنان هستم

سمیر جعجع,بشاره راعی

بیروت – ایرنا - « سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی اعلام کرد که آماده است از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری لبنان عقب نشینی کند در صورتیکه بر روی شخص دیگری از گروه 14 مارس توافق صورت گیرد.

به گزارش ایرنا، جعجع روز پنجشنبه بعداز دیدار با کاردینال« بشاره پطرس راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان در بکرکی در عین حال ناخرسندی خود را از به حد نصاب نرسیدن دو جلسه گذشته پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری این کشور ، اعلام کرد.

وی افزود: امیدوارم کاردینال راعی بتواند طرف هایی که جلسات پارلمان برای انتخاب رییس جمهوری را تحریم کرده اند، راضی کند که در جلسات آینده شرکت کنند.

رییس حزب نیروهای لبنانی با بیان اینکه « نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری حق هر شهروند لبنانی است»، اضافه کرد: قابل قبول نیست که گروه 8 مارس نامزدی مرا یک اقدام چالش برانگیز ببیند.

جعجع گفت : من امور را همانطور که می بینم مطرح می کنم و تلاش نمی کنم کسی را گوشه رینگ ببرم و قصد برخورد و درگیری با طرفی را هم ندارم.

وی افزود: کاردینال راعبی از اینکه برخی توافقات در بکرکی ( مقر مسیحیان مارونی لبنان) را نادیده گرفته و جلسات پارلمان را تحریم کردند، رنجیده است.

رییس حزب نیروهای لبنان با بیان اینکه « ترس ما از ورود لبنان به خلاء سیاسی افزایش یافته است»، گفت: آماده هستم تا هر پیشنهاد عملی را برای دور شدن از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری بپذیرم و از جماعتی که می گوید یا من و یا هیچکس نیستم.

جعجع افزود: طرحی جدی برای انتخاب رییس جمهوری جدی که قابل قبول و قانع کننده باشد، در برنامه من قرار دارد و آماده هستم در باره آن بحث و گفت وگو کنم.

وی با بیان اینکه« تنها راه برای برای نجات انتخاب رییس جمهوری، پایبندی به اجرای قوانین بویژه قانون اساسی است»، اضافه کرد: بشاره راعی در انتخاب اسامی دخالت نمی کند و تمام همت او انتخاب رییس جمهوری است.

جعجع که با پیش دستی و قبل از مشورت با اعضای گروه 14 مارس نامزدی خود را برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور اعلام کرد و این گروه را در مقابل عمل انجام شده قرار داد تا اینکه او را به عنوان نامزد خود معرفی کردند اما اکنون به نظر می رسد تسلیم شرایط شده و رفته رفته آماده می شود خود را از صحنه انتخابات ریاست جمهوری لبنان بیرون برود.

با اعلام نامزدی جعجع، پرونده های ترور او از کودکان گرفته تا شخصیت های سیاسی بار دیگر نزد افکار عمومی گشوده شد و مخالفت ها حتی در گروه 14 مارس با نامزدیش شکل گرفت.

وی در جلسه اول پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری شکستی سنگین مقابل آرای سفید را که در حقیقت به نام گروه 14 مارس ثبت شد، متحمل گردید و بویژه 5 رایی که نمایندگان به اسم قربانیان جنایات تروریستی او دادند، افکارعمومی لبنان را هر چه بیشتر علیه او برانگیخت. به باور ناظران ، جعجع با سخنان خود علیه مقاومت ضد صهیونیستی در حقیقت با دست خود مرتکب انتحار سیاسی شد.

برخی ناظران معتقدند که رییس حزب نیروهای لبنان با اعلام نامزدی تصمیم داشت که باردیگر برای خود برائت از جنایات تروریستی کسب کند که تیرش به سنگ خورد در وضعیت بدتری قرار گرفته است و جامعه لنبان نشان داد که فراموشکار نیست.

سومین جلسه پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید این کشور که قرار بود ظهر دیروز(چهارشنبه) برگزار شود، به علت اینکه به حد نصاب 86 نماینده نرسید، تشکیل نشد.

« نبیه بری» رییس مجلس لبنان اعلام کرد که چهارمین جلسه پارلمان برای انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان روز پنجشنبه آینده ( 15 ماه مه) برگزار می شود.

نخستین جلسه پارلمان لبنان دوهفته قبل با حضور 124 نماینده از 128 عضو پارلمان و با حد نصابی کم نظیر در سال های گذشته تشکیل شد، اما در انتخاب رییس جمهوری موفق نبود.

در این جلسه «سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی ونامزد گروه 14 مارس تنها 48 رای کسب کرد و مغلوب 52 برگه سفید و بویژه 5 رایی که نمایندگان به قربانیان اقدامات تروریستی او در طول جنگ خانگی لبنان دادند، شکست سنگینی را متحمل شد.

جلسه دوم پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید که قرار بود چهارشنبه گذشته برگزار شود، به دلیل به حد نصاب نرسیدن ( حضور 86 نماینده از مجموع 128 نماینده) تشکیل نشد و تنها 76 نماینده وارد صحن مجلس شدند.

بر اساس اعلام رییس مجلس لبنان، جلسات دوم و به بعد با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد اما بر خلاف جلسه اول که انتخاب رییس جمهوری به همین تعداد رای نیاز داشت، در جلسات بعدی هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

چنانچه نمایندگان پارلمان لبنان تا پایان مهلت قانونی 4 خردادماه موفق به انتخاب رییس جمهوری جدید نشوند و همچنین دوران 6 ساله ریاست جمهوری « میشل سلیمان» تمدید نگردد، دوره خلاء سیاسی از 4 خردادماه شروع خواهد شد و مطابق نص قانون اساسی این کشور همه اختیارات رییس جمهوری به دولت واگذار می شود و اعضای دولت باید در خصوص کوچکترین تصمیم به اجماع برسند.** دفاع از سفر راعی به سرزمین های اشغالی فلسطین

رییس حزب نیروهای لبنانی در ادامه گفت وگو با خبرنگاران با دفاع ازتصمیم بشاره راعی برای سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین گفت که دلیل مخالفت های گسترده با این سفر را نمی فهمد.

وی با اعتراض به مخالفت های صورت گرفته با سفر رهبر مسیحیان مارونی لبنان به سرزمین های اشغالی، افزود: طرفی که به درخواست های کاردینال راعی توجه نمی کندف حق ندارد به اقدامات و تصمیمات او معترض شود.

سمیر جعجع گفت که « محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین از تصمیم راعی به سرزمین های اشغالی استقبال کرده است.

رهبر مسیحیان مارونی لبنان با نادیده گرفتن اعتراضات گسترده مردمی اعم از مسیحی و مسلمان در لبنان و منع قانونی ، بر تصمیم جنجال برانگیز خود بار دیگر تاکید کرد و گفت که به سرزمین اشغالی فلسطین سفر می کند.

کاردینال راعی که بعداز یک سفر طولانی به خارج لبنان و شرکت در مراسم مذهبی در واتیکان روزسه شنبه گذشته به لبنان بازگشت در فرودگاه بین المللی بیروت در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد که قطعا به سرزمین اشغالی فلسطین سفر می کند.

در صورت تحقق تصمیم کاردینال راعی، این اولین سفر یک کاردینال مارونی لبنان به فلسطین اشغالی از سال 1946 تاکنون است که رژیم جعلی اسراییل ایجاد شده است.

این سفر در حالی صورت می گیرد که لبنان بطور رسمی با این رژیم اشغالگر در حال جنگ بسر می برد.هر لبنانی که به فلسطین اشغالی سفر کند به اتهام تعامل و همکاری با دشمن تحت پیگیرد قانونی و قضایی قرار می گیرد.

برخی محافل سیاسی ، مذهبی و رسانه ای لبنانی که به این سفر اعتراض کرده اند، هشدار داده اند ممکن است برخی بخواهند با توجیهاتی این اقدام خلاف قانون را مذهبی جا زده و بگویند که جنبه سیاسی ندارد.

معترضان معتقد هستند که بیشترین سود را از سفر یک کاردینال لبنانی به فلسطین اشغالی ، رژیم صهیونیستی خواهد برد و حتی دشمنان از آن به عنوان یک گام بسوی عادی سازی روابط لبنان با این رژیم که همچنان بخشی از خاک لبنان را در اشغال دارد، می باشد.

منتقدان به سفر راعی به فلسطین اشغالی، این اقدام او را خیانت به خون شهدای مقاومت ضد صهیونیستی و نادیده گرفتن جنایات این رژیم علیه ملت های مظلوم فلسطین و لبنان دانسته اند.

خاورم ** 1324
کد N271586