روایت اشرف بروجردی از ماجرای برنامه دانشگاه بروجرد: پای نماینده شهر در میان است

ایسنا نوشت:

اشرف بروجردی با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام حسن خمینی در دانشگاه بروجرد نتوانستند سخنرانی کنند، گفت: اگر قرار بر این است عده‌ای معدود که چهره‌های ناشناخته‌ هم از نظر حاکمیت نیستند و حاکمیت کاملا آنها را می‌شناسد بتوانند تصمیم‌گیر اول برای مدیران ارشد نظام باشند، این فاجعه است.

او گفت: به طوری که استاندار که بالاترین مقام یک استان است رسما اعلام می‌کند که من نمی‌توانم امنیت این مجموعه را تامین کنم و این فاجعه است. در واقع اگر قرار باشد شخصی که مسئولیتی را پذیرفته برای اینکه امنیت منطقه را متقبل شود و توسعه را به آنجا ببرد، نتواند از پس عده‌ای افراد معدود برآید بهتر است از مسئولیت خود کنار رفته و این مسئولیت را به کسانی بسپارد که توانایی و ظرفیت را دارند.

بخشهایی از سخنان بروجردی:

-ایشان (حسن خمینی) که نمی‌خواستند میتینگ سیاسی راه‌اندازی کنند که این برخورد صورت بگیرد و من به عنوان کسی که متعلق به آن منطقه هستم احساس شرم می‌کنم که چنین اتفاقی رخ دهد و مردم هیچ واکنش و حرکتی از خود نشان ندهند.

-نمایندگان هم باید جواب دهند،‌ نمایندگانی که نتوانند مردم شهر را نمایندگی کنند و جواب مردم را دهند تا جایی که در برابر این رفتار سکوت کنند به نظر من برای آنها بسیار سرافکندگی است و بهتر است که این افراد به خودشان اجازه ندهند که دیگر خود را نماینده بدانند که آنها نماینده شهر بروجرد هستند.

 - در ابتدا رئیس دانشگاه بروجرد تصمیم می‌گیرد در ارتباط با نگرش فقهی حضرت امام (ره) همایشی را برگزار کند که در یک سخنرانی  اعلام می‌کند همواره دیدگاه‌های امام(ره) در عرصه سیاست و حکومتداری تشریح می‌شده اما دیدگاه‌های فقهی جای بحث چندانی نداشته است و جا دارد که دانشگاه آیت‌الله بروجردی چنین فضایی را فراهم کند که هم منسوبین امام(ره) دیدگاه‌های فقهی امام را تشریح و تبیین کنند.

-بنابراین برای برگزاری چنین همایشی با یکسری از آقایان از جمله آیت‌الله مکارم شیرازی برای سخنرانی صحبت‌ می‌کنند اما آنها استنکاف می‌کنند و می‌گویند که از نظر جسمی توانایی نداشته و نمی‌توانند بیایند. نهایتا آقای دری نجف‌آبادی امام جمعه شهر اراک و حاج حسن آقا توافق می‌کنند و قرار بر این می‌شود که این دو بزرگوار سخنرانی کرده و دیدگاه‌های فقهی امام(ره) را تبیین کنند.

-بنابراین وقتی برنامه هماهنگ می‌شود و پس از نصب بنر و اعلام عمومی که چنین همایشی برگزار خواهد شد، چند نفری در بروجرد وجود دارند که برخی از آن‌ها طلبه هم هستند آغاز به سنگ اندازی می‌کنند و ابتدا با بیانیه و شب‌نامه سعی دارند که مانع از برگزاری همایش شوند و بعد این افراد با مراجعه به فرمانداری با فرماندار مذاکره کرده و فرماندار به آنها می‌گوید که وظیفه ما تامین امنیت است اما آنها می‌گویند چون حاج حسن آقا می‌خواهند بیایند این برنامه‌ای است که در راستای موضوع فتنه و حمایت از فتنه و ... است.

-نهایتا فرماندار نیز به استانداری رفته و پس از مشورت با استاندار آقای استاندار اعلام می‌کند که شورای تامین تشکیل شود و شورای تامین تصمیم می‌گیرد که این مراسم را برگزار نکند و تحت این عنوان که اگر برگزار شود مستلزم این است که درگیری به وجود آمده و اهانت به ایشان شود لذا به قم رفته و این موضوع را با حجت‌الاسلام و المسلمین حسن خمینی در میان می‌گذارند و با این صراحت می‌گویند که ما نمی‌توانیم امنیت شما را تامین کنیم. در نتیجه حجت‌الاسلام و المسلمین حسن خمینی نیز می‌گویند که من بدون دعوت نیامده‌ام و من به کسی که از من دعوت کرده تعهد اخلاقی دارم یعنی رئیس دانشگاه پس می‌آیم.

-استاندار وقتی این موضوع را متوجه می‌شوند رئیس دانشگاه را خواسته و به وی می‌گوید که من هیچ مسئولیتی نمی‌پذیرم تمام مسئولیت برنامه بر عهده خود شما است از جمله تامین امنیت. در واقع رئیس دانشگاه هم متوجه می‌شود که اگر چنین اتفاقی بیفتد و خدایی نکرده اهانت به بیت امام خمینی(ره) شود از این موضوع استنکاف کرده و نهایتا اعلام می‌کند که شما که استاندار هستید این موضوع را اعلام می‌کنید من چه حرفی می‌توانم داشته باشم و علیرغم اینکه هزینه زیادی کرده‌ام حاضرم مساله را منتفی اعلام کنم.

-پس از همه این اتفاقات رئیس دانشگاه نیز نهایتا به قم رفته و از حاج حسن آقا عذرخواهی کرده و اعلام انصراف از برگزاری همایش می‌کند.

-نماینده دوم شهر نیز متاسفانه با تیم تخریب همراهی کرده. وی نامه‌ای را برای استاندار نوشته و با صراحت از وی خواسته که برنامه را لغو کند و این هم خوب است که مردم بشناسند که نماینده‌شان چه کسی است و چگونه عمل می‌کند. البته آقای علاءالدین بروجردی از برگزاری همایش حمایت نکرده و این انتقاد به وی وارد است علیرغم اینکه مخالفتی هم نداشته است، اما چون حمایت جدی‌ نکرده این نقطه ضعف برای یک نماینده است.

 

23231

 

کد N271353