خرمشاد:

دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور سرمایه جامعه ایران‌ هستند

سیاسی

دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری در دومین همایش "دانش آموختگان ایرانی خارجی از کشور" گفت: اقتدار علمی و تکنولوژی به همراه خود اقتدار اقتصادی، نظامی، سیاسی و فرهنگی را می‌آورد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سرکار در این همایش که در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شده بود با بیان اینکه منابع انسانی بزرگترین سرمایه برای کشور است، گفت: ما باید بر روی نیروی انسانی خود و همچنین ارتقای سطح علمی و تکنولوژی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه ما برای تحقق اقتدار علمی و تکنولوژی نیازمند نیروی انسانی متخصص و کارآمد هستیم به تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت توسعه تکنولوژی در کشور اشاره کرد و افزود: ایشان در هر فرصتی بر موضوع اهمیت پیشرفت تکنولوژی در کشور اشاره می‌کنند و در واقع این یک ضرورت برای کشورمان است.

سرکار با بیان اینکه پیشرفت فناوری نانو در ایران مرهون تاکیدات مقام معظم رهبری در این ارتباط است اظهار کرد: در حال حاضر در منطقه و جهان اسلام اقتدار ایران در عرصه نانو تکنولوژی، هسته‌ای و هوا و فضا به رسمیت شناخته شده و آنها در بیانیه‌های خود بارها به این موضوع اشاره کرده‌اند.

دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به آموزش بیش از 320 هزار دانش‌آموز در ارتباط با نانو و برگزاری المپیاد دانش‌آموزی نانو در کشور و همچنین حضور چشمگیر دانش‌آموزان دختر در این عرصه گفت: ما برای دانشجویان نیز المپیاد نانو برگزار می‌کنیم و در استان‌ها نیز نمایشگاه‌هایی در این ارتباط برگزار کرده‌ایم.

سرکار با بیان اینکه کشور در حوزه نانو دچار پوکی استخوان نمی‌شود چرا که ما استخوان‌بندی خود را در این زمینه‌ محکم کر‌ده‌ایم، خاطرنشان کرد: 6 هزار دانشجو در زمینه نانو آموزش دیده‌اند و در حال حاضر 15 دانشگاه در مقطع دکتری تخصصی در حوزه نانو مشغول به فعالیت هستند و از سویی دیگر در 34 دانشگاه در دوره کارشناسی ارشد در حوزه نانو ما دانشجو تربیت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تا پایان سال 2012 رتبه ایران در حوزه نانو در عرصه جهانی هشت بود و در سال 2014 این رتبه به هفت ارتقا پیدا کرده است، ‌گفت: ما باید در این حوزه تلاش بیشتری انجام دهیم.

سرکار با بیان اینکه برای حضور در بازار نانو در عرصه جهانی باید به استانداردهای این موضوع نیز توجه کنیم افزود: سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی نیروی انسانی و مغزها را باید جدی‌تر بگیریم. امروز اقتصاد دنیا نیز مبتنی بر مغز است.

دبیر ستاد ویژه توسعه نانو فناوری معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری با اشاره به تحریم‌های اعمال شده علیه کشور و اینکه این تحریم‌ها باعث شد ما خود را باور کنیم، گفت: ما اگر بخواهیم به دیگران تکیه کنیم آنها ما را هرکجا که بخواهند می‌برند ولی وقتی که یک ملت روی پای خود بایستد به هرکجا که می‌خواهد می‌تواند حرکت کند.

وی همچنین خبر داد: اولین کنفرانس فناوری نانو در آسیا در اسفند ماه در کیش برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابومحمد مرتضوی رئیس دبیرخانه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور به شرکت‌کنندگان در این مراسم خوش‌آمد گفت.

وی گفت: این همایش این فرصت را فراهم می‌کند که دوستان شرکت کننده در این مراسم تجربیات خود را از تحصیل و زندگی در خارج از کشور بیان کنند و با دیگر افراد آشنا شوند و زمینه برای ایجاد تشکل‌های فرهنگی و پژوهشی بین این دوستان شکل بگیرد.

همچنین در این مراسم محمدباقر خرمشاد دبیر دومین همایش دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور با بیان اینکه دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور سرمایه جامعه ایران‌ هستند گفت: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور یکی از وظایف خود را حفاظت از این سرمایه‌ها می‌داند.

وی با بیان اینکه این همایش این زمینه را فراهم می‌کند که دوستان تجربیات خود در زمینه تحصیل و زندگی در خارج از کشور را بیان کنند و آن را به دیگر دانشجویان ایرانی خارج از کشور منتقل کنند گفت: از جمله اهداف برگزاری این همایش ارتباط گیری دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور با یکدیگر و همچنین با مسئولان است. شما دوستان سرمایه‌های انسانی این کشور هستید و ایجاد ارتباط بیشتر بین شما باعث هم‌افزایی در جهت منافع ملی است.

این استاد دانشگاه گفت: در واقع ما تلاش می‌کنیم که خروجی آشکار از این همایش پاسخ به این سوال باشد که چگونه دانشجویان ایرانی خارج از کشور یک زندگی موفق داشته باشند.

وی با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه با استفاده از تجربیات این همایش،‌ همایش‌های بعدی پویاتر، فعال‌تر و بهتر برگزار شود گفت: امیدوارم که همه ما بتوانیم از ماه رجب و ایام پیش رو به نحو احسن استفاده کنیم.

گفتنی است این همایش از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور و با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه، علوم، تحقیقات و فنا‌وری، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، معاونت علمی ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور برگزار شده است.

این همایش عصر امروز (پنجشنبه) نیز ادامه خواهد داشت و از تعدادی از دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور تقدیر خواهد شد.

انتهای پیام

کد N271347