اظهارات رئیس سابق آژانس امنیت ملی امریکا درباره نحوه رفتار روسیه با آقای افشاگر

واحد مرکزی خبر نوشت:

رئیس سابق آژانس امنیت ملی امریکا ان اس اِی اعلام کرد ادوارد اسنودن افشاگر اسناد اطلاعاتی محرمانه امریکا از سوی مقامات روسیه تطمیع می شود و این افشاگری ها به قیمت جان انسان ها تمام خواهد شد.

ژنرال کیت الکساندر که مارس گذشته از سمت خود بازنشسته شد ، در مصاحبه با فایننشال ریویو استرالیا گفت روسیه به دنبال سرمایه گذاری روی این حقیقت است که افشاگری های اسنودن به منافع امریکا لطمه وارد می سازد.
وی تاکید کرد :« به اعتقاد من اسنودن از سوی منابع اطلاعاتی روسیه تطمیع می شود. دقیقا نمی دانم این موضوع از چه زمانی شروع شده است اما گمان می کنم منابع اطلاعاتی روسیه وی را به سوی آن چه که انجام می دهد ، سوق می دهند.»
الکساندر گفت آنها به اسنودن اجازه افشاگری هایی را می دهند که به نفع روسیه است یا به بهبود وجهه و اعتبار اسنودن کمک می کند و به دنبال موضوعاتی نیستند که به خودشان لطمه وارد می سازد.
وی افزود افشاگری های اسنودن بدترین لطمه را به نهادهای اطلاعاتی وارد کرده و به توانایی این نهادها در حفاظت از جان مردم و دفاع از آنها ضربه سنگینی زده است.
رئیس سابق ان اس اِی تاکید کرد :« به اعتقاد من این افشاگری ها در نهایت به قیمت جان افراد تمام خواهد شد چرا که ما دیگر نخواهیم توانست از مردم به طور موثر به دلیل چنین افشاگری هایی حفاظت کنیم.»
وی گفت :«در سال 1998 که برخی منابع فاش کردند که ما ارتباطات تلفنی اسامه بن لادن سرکرده شبکه القاعده را تحت نظر داریم ، دیگر هرگز چنین امکانی برای ما فراهم نشد و وی توانست به راحتی به فعالیت های خود ادامه دهد و توطئه های 11 سپتامبر را طراحی و برنامه ریزی کند.»
خبرگزاری فرانسه از سیدنی گزارش داد اسنودن که با افشاگری های اطلاعاتی خود ، فعالیت تشکیلات اطلاعاتی امریکا را در داخل این کشور و سراسر جهان به شدت زیر سوال برد، اوت سال 2013 از روسیه پناهندگی دریافت کرد.

4949

کد N271086