بشار الجعفری: شورای امنیت نسبت به عدم دسترسی تروریست‌ها به سلاح کشتار جمعی تضمین دهد

سیاسی

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که دمشق خواهان تضمین‌های شورای امنیت در خصوص عدم دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی و همچنین بازخواست کشورهای حامی آن‌ها است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل تاکید کرد که دمشق خواهان تضمین‌های شورای امنیت در خصوص عدم دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی و همچنین بازخواست کشورهای حامی آن‌ها است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی.ان.ان، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در سخنان خود در نشست شورای امنیت عنوان داشت: سوریه همچنان به قطعنامه‌های بین‌المللی برای رویارویی با ارسال سلاح‌های کشتار جمعی به تروریست‌ها پایبند است.

وی در ادامه افزود: سوریه از شورای امنیت می‌خواهد تا تضمین‌های لازم را برای عدم دستیابی تروریست‌ها به سلاح و همچنین بازخواست کشورهای حامی تروریست‌ها ارائه دهد.

الجعفری همچنین تاکید کرد: برخی از اعضای سازمان ملل گروه‌های تروریستی در سوریه را به سلاح‌های شیمیایی و لوازم تولید آن تجهیز می‌کنند و برخی از کشورهای عضو شورای امنیت نیز در نقض این قطعنامه‌ها دست دارند؛ این مساله تهدید خطرناکی علیه کل جهان به شمار می‌آید.

وی در ادامه افزود: شورای امنیت در برابر درخواست‌های سوریه در قبال قطعنامه 1540 مبنی بر عدم دستیابی تروریست‌ها به سلاح‌های کشتار جمعی اقدامی نکرده است چرا که کشورهای دارای نفوذ به وظایف خود در این زمینه عمل نکرده و مانع آن می‌شوند.

الجعفری تاکید کرد: این قطعنامه 10 سال قبل توسط شورای امنیت تصویب شد تا تهدیدهای به وجود آمده در خصوص احتمال دستیابی گروه‌های تروریستی به سلاح‌های کشتار جمعی از بین برود اما شاهد آن هستیم که مواد شیمیایی چندین بار در سوریه علیه شهروندان و نظامیان توسط گروه‌های تروریستی استفاده شده است و آن‌ها از سوی کشورهای عربی و منطقه‌ای با تبانی سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای صاحب نفوذ در شورای امنیت حمایت می‌شدند.

وی در ادامه افزود: دولت سوریه نیز بارها با ارسال نامه‌هایی به شورای امنیت نسبت به این مساله هشدار داده بود و تکرار کرده بود که نیروهای القاعده سلاح‌های شیمیایی در آزمایشگاه‌های خود در شهر غازی‌آنتپ ترکیه آزمایش می‌کنند.

الجعفری همچنین تاکید دارد دولت سوریه بار دیگر از شورای امنیت می‌خواهد تا به وظایف خود در خصوص عدم دستیابی گروه‌های تروریستی در سوریه به سلاح‌های کشتار جمعی عمل کند.

عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل نیز عنوان داشت که سیاست خارجه کشورش بر پایه مخالفت با سلاح‌های کشتار جمعی بنا شده و دستیابی رژیم صهیونیستی به سلاح‌های هسته‌ای مانع اساسی توقف صلح و امنیت در منطقه است.

انتهای پیام

کد N270957