پیونگ‌یانگ: آزمایش‌های سالیانه هسته‌ای دفاع از خود است

کره شمالی تهدید کرده است که آزمایشات هسته‌ای و موشکی خود را به عنوان اقدامی در "دفاع از خود" به صورت سالیانه برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری راشا تودی، در همین حال کره جنوبی نسبت به تمایلات جاه‌طلبانه همسایه شمالی خود هشدار داده و خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه پیونگ‌یانگ شده است.

ری تونگ-ایل، معاون سفیر کره شمالی در سازمان ملل در سخنان خود در شورای امنیت تاکید کرد که پرتاب‌های موشکی و آزمایش‌های هسته‌ای این کشور اقدامی در راستای دفاع از خود محسوب می‌شود و به صورت سالیانه برگزار خواهد شد.

این مقام کره شمالی، آمریکا را متهم کرده است که همواره از موضوع هسته‌ای کشورش به عنوان یک بهانه‌ استفاده می‌کند. به گفته وی کره شمالی، آمریکا را با تسلیحات هسته‌ای هدف گرفته است.

نشست شورای امنیت به مناسبت دهمین سال صدور قطعنامه 1540 خلع سلاح هسته‌ای برگزار شده بود. در ادامه این نشست یون بیونگ-سی، وزیر امور خارجه کره جنوبی در سخنانی خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: کشورهای عضو باید علیه پیونگ‌یانگ تدابیر سختی را اتخاذ کنند تا این کشور برنامه هسته‌ای خود را ادامه ندهد.

وی گفت: ما باید به صراحت به کره شمالی اعلام کنیم که چنانچه وی جامعه جهانی را به چالش بکشد و تست هسته‌ای جدیدی انجام دهد، با تبعات سنگینی مواجه خواهد شد.

دولت کمونیست کره شمالی در اکتبر 2006، مه 2009 و فوریه 2013 سه آزمایش هسته‌ای انجام داد که با تحریم‌های بین‌المللی همراه شد.

طبق گزارش‌های جدید تحلیل‌گران استراتژیک پنتاگون، کره شمالی تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را تقویت کرده است. طبق این گزارش برنامه هسته‌ای کره شمالی تهدیدی علیه آمریکا محسوب می‌شود و پیونگ‌یانگ به طور بالقوه می‌تواند هاوایی، آلاسکا و بخش‌هایی از سواحل غربی آمریکا را هدف قرار دهد.

انتهای پیام

کد N270813