حماس ممنوعیت توزیع یک روزنامه کرانه باختری را در غزه لغو کرد

غزه,روزنامه القدس

تهران- ایرنا- خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی از شهر غزه اعلام کرد: حماس ممنوعیت توزیع یک روزنامه کرانه باختری را در غزه لغو کرد و این گام تازه ای به سوی اجرای توافقنامه مصالحه میان ˈحماسˈ مسلط بر غزه و تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری به شمار می رود.

این منبع می افزاید: با اینکه خوانندگان این روزنامه در این مدت می توانستند نسخه اینترنتی آن را مطالعه کنند، اما ازسرگیری توزیع نسخه چاپی آن در غزه با استقبال روبرو شد و تمامی 1500 نسخه آن فورا به فروش رسید.

اختلاف میان جناح های فلسطینی در سال 2007 با به قدرت رسیدن حماس در غزه با تشکیلات خودگردان به ریاست ˈمحمود عباسˈ رهبر جنبش فتح در کرانه باختری به مرکزیت رام الله به اوج رسید.

دو جناح در ماه گذشته توافقنامه ای امضا کردند که بر اساس آن دو طرف در ماه ژوئن یک دولت وحدت ملی تشکیل خواهند داد و انتخابات تازه در اواخر سال 2014 برگزار خواهد شد.

رژیم صهیونیستی به شدت نسبت به توافق میان حماس و فتح واکنش نشان داده است.

عباس و ˈخالد مشعلˈ رهبر حماس روز دوشنبه در قطر ملاقات و با ادامه اجرای توافقنامه آشتی موافقت کردند.

موافقت حماس با توزیع ˈالقدس ˈ آخرین مورد از اقدامات دو طرف برای نشان دادن حسن نیت به منظور اجرای توافقنامه آشتی به شمار می رود.

حماس توزیع روزنامه القدس را که در بیت المقدس چاپ می شود اما پرشمارگان ترین روزنامه کرانه باختری به شمار می رود، در سال 2008 به علت انتشار ادعای دست داشتن حماس در انفجاری در غزه، ممنوع کرد.

توزیع دیگر روزنامه های چاپ کرانه باختری هنوز در نوار غزه ممنوع است.

تشکیلات خودگردان تحت تسلط جنبش فتح نیز از هنگام روی کار آمدن حماس در غزه در سال 2007، توزیع روزنامه های غزه را در کرانه باختری ممنوع کرده است.

ˈایهاب غصینˈ سخنگوی دولت حماس تصمیم روز چهارشنبه را ابتکار نوینی در حمایت از آشتی فلسطینیان توصیف کرد و گفت: حماس امیدوار است که شاهد اقدام مشابهی از سوی دولت مسلط در کرانه باختری باشد.

در همین حال ˈمصطفی برغوثیˈ مقام فلسطینی مستقر در کرانه باختری نیز گفت که ممنوعیت توزیع روزنامه ها در دو سرزمین تحت تسلط فلسطینیان به زودی لغو خواهد شد.

مترجمام**1486**5981
کد N270530