استقبال بان کی‌مون از امضای پروتکل الحاقی معاهده "آسیای مرکزی عاری از سلاح هسته‌ای"

دبیرکل سازمان ملل از پیوستن کشورهای دارای سلاح هسته‌ای به پروتکل الحاقی معاهده "آسیای مرکزی عاری از سلاح هسته‌ای" استقبال و خواهان اجرای کامل مفاد این پروتکل شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل معتقد است که این دستاورد می‌تواند "گامی موثر و محکم " در ایجاد منطقه‌ عاری از تسلیحات هسته‌ای در نیمکره شمالی باشد.

دبیرکل سازمان ملل از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای خواست تا با احترام به این پروتکل، از هرگونه استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه یکدیگر پرهیز کنند.

در بیانیه سازمان ملل آمده است: 21 مارس 2009 که معاهده "آسیای مرکزی عاری از سلاح هسته‌ای" وارد مرحله اجرایی شد، اولین منطقه عاری از تسلیحات هسته‌ای در جهان در نیمکره شمالی شکل گرفت.

دبیرکل سازمان ملل به پنج کشور واقع در آسیای مرکزی، قزاقستان،‌ قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به دلیل برداشتن اولین گام عملی در جهت ایجاد منطقه‌ای بدون سلاح هسته‌ای تبریک گفت.

وی ابراز امیدواری کرد که همه کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای بدون هیچ تاخیری پروتکل را امضا کنند.

در این بیانیه آمده است: دبیر کل سازمان ملل حمایت جدی خود را از ایجاد نهادهایی برای عاری سازی مناطق از تسلیحات هسته‌ای اعلام می‌دارد چرا که این امر به تقویت معیارهای جهانی برای ایجاد دنیایی بدون تسلیحات هسته‌ای و تامین امنیت جهان و خلع سلاح کمک می‌کند.

مراسم امضای پروتکل معاهده منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در آسیای مرکزی، درمقر سازمان ملل در نیویورک با حضور دیپلمات‌هایی از کشورهای مختلف از جمله پنج عضو دائم شورای امنیت و امضاکنندگان این معاهده یعنی قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان برگزار شد.

انتهای پیام

کد N270372