دلواپس ها بی شناسنامه نیستند/چه کسانی همایش دلواپسیم را برگزار کردند؟

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

از روزی که رئیس جمهور از منتقدان خواست که با شناسنامه صحبت کنند تا روزی که منتقدان جمع شدند و اظهار دلواپسی کردند چهار روز بیشتر فاصله نیفتاد.

سید صادق روحانی: روحانی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب از همه حواست که با شناسنامه حرف بزنند. بگویند از کجا هستند، وابسته به کدام جناح هستند و با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران. اما در فاصله کمتر از یک هفته جمعی از منتقدان در خیابان طالقانی تهران و در محل سابق سفارت آمریکا جمع شدند و شعار مرگ بر سازشکار دادند.

برخی از حاضرین در این همایش پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن ها مشخصات شناسنامه ای نوشته شده بود به عنوان مثال به این عکس توجه کنید:

برخی هم تصویر صفحه اول شناسنامه شهید احمدی روشن را را در دست گرفته بودند:

با این حال روی پوسترهای برنامه نامی از برگزار کنندگان این برنامه نوشته نشده بود. اما با نگاهی به به سابقه دلواپسی شاید بتوان فهمید که شناسنامه برگزار کنندگان کجاست؟

سال پیش وقتی رئیس جمهور از نیویورک بازگشت جماعتی در فرودگاه منتظر ماشین او بودند. همان هایی که به طرف ماشین او لنگه کفش پرتاب کردند. در آن روزها در رسانه ها نام خودسر و خودجوش بر این جماعت گذاشتند اما به نظر می رسد آن ها دوست داشتند بیش از آن که گروهی خودسر شناخته شوند ، دارای تشکیلات و سازماندهی باشند. پس از این اتفاق کمیته ای تشکیل شد با عنوان " کمیته صیانت از منافع ایران"​ . این کمیته بلافاصله یک نشست خبری هم برگزار کرد و لنگه کفش پرتاب کردن به سمت ماشین رئیس جمهور را " دغدغه دلسوانه دانشجویی - مردمی " عنوان کردند.  این کمیته مردم را دعوت کرده است در جمعه این هفته که آن را " جمعه دلواپسیم؛ هشدار به تکرار توافق ضعیف" نامیده است ، دست به راهپیمایی بعد از نماز جمعه بزنند.

اما عنوان " دلواپس" از کجا آمد؟ دلواپس بودن آن هم برای مذاکرات هسته ای نخستین بار در این همایش مطرح نشده است. چندی پیش یک نرم افزار منتشر شد با عنوان " دلواپس ژنو" که این سی دی را "موسسه فرهنگی نرم افزاری آرمان" منتشر کرد. اکنون نیز اگر به سایت این موسسه مراجعه کنید می توانید این نرم افزار را با قیمت 5000 تومان خریداری کنید. البته اگر در همایش شرکت می کردید این نرم افزار را رایگان دریافت می کردید. این نرم افزار روز هجدهم بهمن ماه سال گذشته توسط سردار سعید قاسمی در مشهد رونمایی شد.

اما حاضران در همایش چه کسانی بودند. همه سخنرانان و برخی از چهره های مطرح شرکت کننده در این همایش چهره های شناخته شده ای بودند. اعضای دولت قبلی، چهره های منتسب به جبهه پایداری برخی از اساتید دانشگاه. این ها را همه می شناختند اما این ها مهمانان همایش بودند. جوانان و دانشجویانی که آمده بودند با شور و شوق پلاکاردهایی در انتقاد از توافق هسته ای به دست گرفته بودند چه کسانی بودند. آنگونه که خبرگزاری مهر در حاشیه نویسی خود از این مراسم آورده است اغلب دانشجویان منتسب به بسیج دانشجوی بودند. این خبرگزاری نوشته است: "مراسم با سخنرانی یکی از دانشجویان آغاز شد که به عدم برگزاری سخنرانی در سالن شهدای هفت تیر اعتراض داشت. این دانشجو گفت: بر خلاف آنچه رسانه ها امروز اعلام کردند، ما نه چپ، نه راست و نه وابسته به فلان دکتر در انتخابات هستیم.البته این در حالی است که همین دانشجو در ابتدای صحبت‌های خود گفت این مراسم به همت تشکل های دانشجویی بسیج برگزار می شود و برخی میهمانان حاضر نیز از اعضای جبهه پایداری هستند."

به نظر می رسد دلواپسان توافق هسته ای خیلی هم بی شناسنامه نیستند اگرچه اصرار دارند که به جای صحبت کردن با شناسنامه خود از طرف ملت ایران صحبت کنند.

2929

 

 

کد N270340