۰
رابطه پاکستان و عربستان و‌ آثار منطقه‌یی و راهبردی آن

مهتدی:‌ پاکستان در رقابت ایران و عربستان نمی‌تواند از مرزهای خود عبور کند

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

محمدعلی مهتدی با بیان این که القاعده معتقد است که نباید نیروهای کفر در عربستان مسلط شوند، اظهار کرد: به دلیل این اعتقاد عربستانی‌ها نمی‌توانند مستقیما نیروهای نظامی آمریکا را برای اهداف‌شان به کار بگیرند و از نیروی نظامی و افسران پاکستان استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد علی مهتدی، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه که در نشست رابطه پاکستان و عربستان و‌ آثار منطقه‌یی و راهبردی آن در موسسه دیپلماسی ایرانی سخن می‌گفت تاکید کرد: پاکستان در رقابت ایران و عربستان نمی‌تواند از مرزهای خود عبور کند زیرا از 190 میلیون پاکستانی حدود 60 میلیون شیعه هستند که حدود 30 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

او گفت: مساله استفاده عربستان از بمب هسته‌ای بیش‌تر یک بعد تبلیغاتی دارد زیرا پاکستان امکان و توان انتقال بمب هسته‌ای را به عربستان ندارد و اجازه چنین اقدامی هم نخواهد داشت.

مهتدی گفت: پاکستان بی‌شک از نیازهای امنیتی عربستان استفاده می‌کند و در قبال آن از کمک‌های مالی این کشور بهره‌مند می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد ابراهیم طاهریان، سفیر پیشین ایران در افغانستان و پاکستان نیز در این نشست گفت: پاکستان از بدو تاسیس به عنوان کشور پرجمعیت مسلمان در منطقه نیازمند و دریافت کننده کمک بوده است.

وی افزود: تا دوران محمد ضیاءالحق، پاکستان بیش‌ترین کمک را از برخی کشورهای غربی و ایران دریافت می‌کرد. پس از کودتای ضیاء علیه بوتو شرایط تغییر کرد. حکومت غیرانتقالی روی کار آمد و نیاز به دریافت کمک وجود داشت بنابراین کمک‌ها از سوی کشورهای عربی نیز آغاز شد.

طاهریان ادامه داد: ترکیبات کنونی در حال شکل‌گیری در پاکستان براساس واقعیت‌ها و نیاز است و از روی انتخاب نیست. افکار عمومی در پاکستان چندان علاقمند به تحت تاثیر قرار گرفتن روابط این کشور با ایران نیست.

او در عین حال گفت: در روابط عربستان و پاکستان اتفاق ویژه‌ای رخ نداده است که تصور کنید ائتلاف تازه‌ای شکل گرفته زیرا ظرفیت منطقه و مسائل استراتژیک اجازه نمی‌دهد که چنین ائتلافی رخ دهد. پاکستان سعی می‌کند در شرایط فعلی رابطه‌اش را با تهران بازسازی کند.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.