ناوی پیلای پایان خشونت‌ها در اوکراین را خواستار شد

سیاسی

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد افزایش خشونت‌ها در اوکراین که منجر به کشته شدن ده‌ها تن شده است، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ناوی پیلای کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در این باره گفت: من از تمام طرف‌های درگیر می‌خواهم تا برای پیدا کردن یک راه‌حل صلح‌آمیز و پایان دادن به بحران کنونی به ویژه در شهرهای شرقی و جنوب‌شرقی اوکراین، تمام تلاش خود را بکار گیرند.

وی ادامه داد: گروه‌های مسلح مخالف باید به اقدامات غیرقانونی خود شامل حبس شهروندان و تصرف ساختمان‌های دولتی که برخلاف قوانین اوکراین است، پایان دهد. این گروه‌های سازمان یافته و مسلح باید سلاح‌های خود را روی زمین بگذارند، زندانیانی که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند آزاد و ساختمان‌های دولتی اشغال شده را تخلیه کنند.

بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ملل پیلای در ادامه از دولت اوکراین خواست تا تضمین کند که اقدامات ارتش و پلیس کاملا بر اساس استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر باشد.

وی اظهار کرد: بسیار حائز اهمیت است که مقامات خود به طور کامل به اجرای قانون و حمایت از حقوق بشر همه افراد شامل معترضان طرفدار روسیه احترام بگذارند.

کمیسیونر عالی حقوق بشر همچنین بر لزوم انجام تحقیقات مرتبط و عادلانه در خصوص حوادث شهرهای اودسا و دونتسک که در آنها ده‌ها تن طی روزهای اخیر کشته شده‌اند، تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، در اثر حادثه آتش‌سوزی در ساختمان اتحادیه بازرگانی در اودسا بیش از 40 تن جان خود را از دست دادند.

پیلای یادآور شد: برای کاهش تنش‌ها برای جلوگیری از ادامه خشونت‌ها، این کشور نیازمند گفت‌وگوهای مشارکتی تمام طرف‌های درگیر است. رهبران در سطح ملی و محلی باید پیش از آنکه اوضاع از کنترل خارج شود، گام‌های جدی برای پایان دادن به این بحران را بردارند.

وی علاوه بر این بر لزوم ایجاد فضای کافی به منظور بهره بردن از حق آزادی بیان تاکید و هرگونه حمله و آزار و اذیت علیه خبرنگاران را محکوم کرد.

خانم پیلای در این باره گفت: تمام طرف‌های درگیر باید به خبرنگاران فضای کافی برای کار را بدهند که این می‌تواند ابزار کلیدی برای پایان دادن به اطلاع‌رسانی‌های غلط و نفرت‌پراکنی‌هایی شود که به طرز عمیقی منجر به جدایی میان جوامع اوکراینی شده است.

کمیسیونر عالی حقوق بشر علاوه بر این از خبرنگاران نیز خواست تا از هرگونه دخالت در درگیری‌ها و به خطر انداختن جان خود جلوگیری کنند.

دفتر کمیسیونر حقوق بشر 34 نفر را در 5 نقطه مختلف در اوکراین مستقر کرده است تا گزارش بعدی خود در مورد وضعیت حقوق بشر این کشور را تا پانزدهم ماه مه ارائه دهند.

انتهای پیام

کد N270244