درخواست نامزد انتخابات اوکراین از غرب برای اعمال دور سوم تحریم ها علیه روسیه

آمریکا,روسیه

تهران-ایرنا- نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوکراین از اروپا و آمریکا خواست تا در مورد موج سوم تحریم ها علیه روسیه در صورتی که کرملین از همه پرسی سازمان یافته جدایی طلبان در شرق اوکراین در تاریخ 11 مه حمایت کند، توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جدایی طلبان در منطقه دونباس اعلام کرده اند که قرار است روز یکشنبه همه پرسی را روز یکشنبه مشابه همه پرسی انجام شده در منطقه کریمه برگزار کنند. این در حالی است که چنین اقدامی می تواند روند برگزاری انتخابات 25 مه در سراسر اوکراین را پیچیده کند.

در همین حال پترو پروشنکو یکی از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آتی اوکراین در برلین پیش از دیدار با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: اگر روسیه از این همه پرسی حمایت کنند، ما به حمایت برای اعمال موج سوم تحریم ها نیاز داریم که در این جهت به هماهنگی برای توافق میان آمریکا و اتحادیه اروپا نیاز است.

در یک نظرسنجی اخیر انجام شده در اوکراین پترو پروشنکو 48.4 درصد از حمایت مردمی را در انتخابات آتی این کشور بدست می آورد که بدین ترتیب احتمالا وی نمی تواند رای اکثریت را بدست بیاورد و باید در دور دوم شرکت کند.

پروشنکو یادآورشد که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین اولویت وی ایجاد ثبات در اوضاع اوکراین است؛ جایی که نگرانی ها در مورد شروع جنگ داخلی تمام عیار جامعه جهانی را نگران کرده است.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با یادآوری اینکه مردم اوکراین از رفتن به پای صندوق های رای گیری هراس دارند، گفت: ما آماده هستیم حتی یک همه پرسی داشته باشیم اما نه تحت تهدید اسلحه و سلاح های دیگر. پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اوکراین و پس از آنکه نظم و قانون احیا شد، ما آماده هستیم در مورد برگزاری همه پرسی صحبت کنیم. ما از برگزاری همه پرسی هراس نداریم.

پروشنکو تصریح کرد که روس ها می خواهند برخی از جدایی طلبان را به میز دور دوم مذاکرات ژنو دعوت کنند اما این افراد از حمایت کمی برخوردارند و تنها مشروع اوکراینی ها باید وزیر خارجه اوکراین در این مذاکرات باشد.

روز گذشته وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که کشورش آماده حمایت از برگزاری دور جدید مذاکرات در ژنو برای کاهش تنش ها در اوکراین است مادامی که روسیه از برگزاری انتخابات 25 مه اوکراین حمایت کند.

وزیر خارجه اوکراین در کنفرانسی خبری پس از نشست شورای اروپا در وین با محوریت بحران اوکراین گفت: اگر روسیه آماده باشد از برگزاری انتخابات آتی اوکراین حمایت کند و تهدیدها و حمایت هایش را از عوامل افراطی در اوکراین کنار بگذارد، ما آماده حضور در دور جدید مذاکرات در ژنو هستیم. ی یادآورشد که اولویت فعلی برای دولت کی یف برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 25 مه است.

پروشنکو گفت که دیدارش با مرکل در مورد حمایت وی از کمپین اش برای رییس جمهور شدن نیست بلکه جلب حمایت صدراعظم آلمان برای دفاع از تمامیت ارضی اوکراین است.

سخنگوی مرکل اخیرا اعلام کرده بود که برگزاری همه پرسی در روز یکشنبه در شرق اوکراین نقض قانون اساسی این کشور خواهد بود و اوضاع مرگبار پیشین اوکراین را وخیم تر خواهد کرد.

آمریکا و اتحادیه اروپا به روسیه هشدار داده اند که اگر در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آتی اوکراین اختلال ایجاد کنند، مسکو با تحریم های بیشتری در بخش های اقتصادی کلیدی اش روبه رو خواهد شد.

غرب پیشتر چندین دور تحریم علیه مقامات روسیه اعمال کرده بود.

مترجمام**9234**1010
کد N270236