ابراز خرسندی چین از گسترش همکاری‌ها میان ایران و آژانس

سیاسی

وزارت امور خارجه چین از پیشرفت حاصل شده میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه انرژی هسته‌ای تهران ابراز خرسندی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هوآ چانینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری هفتگی خود در روز سه‌شنبه گفت: چین از پیشرفت‌های اخیر در همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال می‌کند.

مقامات چینی پس از آن که ایران و آژانس بر سر نقشه راه بازدید از تاسیسات اراک در مرکز ایران به توافق رسیدند این اظهارات را بیان کردند.

هوآ چانینگ افزود: ما امیدواریم که با توجه به تلاش‌های هماهنگ ایران و آژانس شاهد اجرای کامل و موثر این توافق باشیم.

او هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که ایران و کشورهای عضو 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه، و آلمان بتوانند در تلاش‌های مشترک‌شان هرچه فوری به توافق جامع نهایی دست یابند.

براساس گزارش شبکه خبری پرس تی‌وی، جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو‌های‌شان در روز دوشنبه بر سر چگونگی بازرسی‌های آژانس از راکتور آب سنگین اراک که در مرکز ایران واقع شده است به توافق رسیدند.

راکتور اراک که با سوخت اورانیوم طبیعی تامین می‌شود برای تولید ایزوتوپ‌های مناسب برای درمان سرطان و دیگر استفاده‌های پزشکی طراحی شده است. این راکتور که هنوز ساخت آن به پایان نرسیده یکی از موضوعات مورد بحث میان ایران و گروه 1+5 است این کشورها قرار است تا پایان ضرب‌الاجل 20 ژوییه به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای تهران دست پیدا کنند.

غرب تعطیلی کامل راکتور آب سنگین اراک را به دلیل وجود نگرانی‌هایی مبنی بر این که این راکتور می‌تواند پلوتونیوم مورد نیاز در ساخت سلاح هسته‌ای را تولید کند، خواستار بودند.

علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز سوم ماه مه اعلام کرد که راکتور اراک یک راکتور آب سنگین باقی خواهد ماند اما به منظور تولید پولوتونیوم کم‌تر، باز طراحی می‌شود.

انتهای پیام

کد N270217