گزارش یک روزنامه غربی از افزایش دسترسی شورشیان سوری به جنگ افزارهای آمریکایی

آمریکا اروپا

یک رسانه غربی با اشاره به انتشار تصاویر ویدیوئی جدید درباره تحولات سوریه، از افزایش میزان جنگ افزارهای آمریکایی در میان گروه های تروریستی حاضر در این کشور عربی گزارش داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کانزاس سیتی نیوز، در تصاویر جدید ویدیوئی که از تحولات سوریه منتشر شده می توان به راحتی موشک های پیشرفته ضد تانک ساخت آمریکا را در دستان شورشیان سوری مشاهده کرد.

این تصاویر بعد از تصمیم اخیر آمریکا برای افزایش کمک های خود به شورشیان سوری و همچنین تجهیز آنها به سلاح های پیشرفته منتشر شده اند.

به گفته کارشناسان این تصاویر می تواند مدرکی هر چند کوچک برای متهم کردن شورشیان سوری در مورد ارتباط با آمریکا باشد. این تصاویر توسط یکی از گروه های وابسته موسوم به ارتش آزاد که از سوی آمریکا حمایت می شود و در روزهای گذشته اجازه دایر کردن دفتر در واشنگتن را دریافت کرد منتشر شده اند.

به نوشته کانزاس سیتی نیوز، این تصاویر با اهدافی خاص منتشر شده و هدف اصلی آن نشان دادن این موضوع به قانونگذاران آمریکایی است که تسلیحات ارسالی از آمریکا در اختیار شورشیان میانه رو قرار می گیرد نه گروه های افراطی.

در ماه های گذشته، آمریکا به رغم ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی برای شورشیان سوری مدعی بود که به دلیل نگرانی از آنکه ممکن است تسلیحات ارسالی در اختیار گروه های افراطی قرار بگیرند نمی تواند تسلیحات پیشرفته را به سوریه ارسال کند. 

اما در مورد تجهیز شورشیان سوری به تسلیحات پیشرفته آمریکایی، در ماه گذشته منابع غربی اعلام کردند که آمریکا گروه های تروریستی در سوریه را به موشک های ضد تانک "tow" مجهز کرده است.

در همین رابطه واشنگتن اعلام کرد که این موشک ها را در اختیار یکی از گروه های به اصطلاع میانه رو شورشی سوریه قرار داده است. این گروه بخشی از ارتش آزاد سوریه است.

به گفته منابع غربی، آمریکا به افراد مسلح وعده داده است اگر این موشک ها را به طور شایسته ای استفاده کنند تعداد بیشتری از آنها را در اختیار تروریست ها قرار می دهد.

بیش از ده ها نفر از شورشیان سوری از سوی نظامیان غربی نحوه کار با این موشک ها را آموزش دیده اند. در همین رابطه یکی از شورشیان سوری گفت: ما از این موشک ها در ادلب، حلب و لاذقیه استفاده کرده ایم.

به گفته این شورشی سوری، اغلب اهدافی که توسط این موشک های آمریکایی منهدم شده اند تانک بوده اند. برخی رسانه های عربی نام این موشک را "لاو" اعلام کرده اند.