کاهش محبوبیت اولاند در آستانه سومین سال ریاست جمهوری

فرانسه,فرانسواولاند

تهران– ایرنا- ریاست جمهوری ˈفرانسوآ اولاندˈ در حالی وارد سومین سال خود می شود که وی بر اساس نظرسنجی ها از کمترین میزان محبوبیت مردمی در میان روسای جمهور پیشین فرانسه برخوردار است.

به گزارش ایرنا، اولاند روز سه شنبه برای توضیحاتی پیرامون عملکرد دو سال ریاست جمهوری اش در گفت وگویی یک ساعته تلویزیونی شرکت کرد. وی با بیان اینکه ˈچیزی برای از دست دادن ندارد و مهم موفقیت کشور استˈ، ابراز امیدواری کرد بهبود اندک رشد اقتصادی به وی اجازه دهد تا از میزان بیکاری کاسته و توان خود را نشان دهد.

آغاز دوره ریاست جمهوری اولاند با نرخ بالای بیکاری و بدهی 30 میلیارد یورویی فرانسه آغاز شد. این مشکلات که اولاند تبلیغات ریاست جمهوری خود را با وعده اصلاح آن آغاز کرده بود، بعدها با حواشی زندگی خصوصی او در هم آمیخت. وی خود به ناکامی در اجرای وعده هایش در مورد وارونه کردن منحنی بیکاری اذعان کرد.

فرانسوآ اولاند که در ماه مه سال 2012 میلادی طی دور دوم انتخابات بر ˈنیکلا سارکوزیˈ رییس جمهوری سابق فرانسه پیروز شد، در این برنامه تلویزیونی تنها از تعویق احتمالی انتخابات منطقه ای از سال 2015 به 2016 میلادی، نصف شدن تعداد بخش های فرانسه و حذف شوراهای عمومی مناطق سخن گفت. این اصلاحات پیشتر اعلام شده بود و مطلب جدید، تسریع روند اجرای این تصمیمات بود.

وی در این دو سال با کاهش هر روزه محبوبیت مردمی روبه رو بود تا جایی که با رسیدن میزان محبوبیتش به زیر 20 درصد، از کمترین میزان محبوبیت مردمی در میان روسای جمهورفرانسه برخوردار است.

ناکامی حزب حاکم سوسیالیست در انتخابات اخیر شوراها و شهرداری های فرانسه، ˈژان مارک اروˈ نخست وزیر اولاند را بر آن داشت تا از سمت خود استعفا کند. در پی این استعفا، اولاند، ˈمانوئل والسˈ وزیر کشور را به عنوان نخست وزیر معرفی کرد.

امروز در آستانه سومین سال ریاست جمهوری اولاند، حتی موافقان و متحدان سابق او نیز نمی توانند از عملکرد دو ساله وی دفاع کنند.

ˈژان ونسان پلاسهˈ رییس گروه حامیان محیط زیست در مجلس سنا که وزرای آن حاضر نشدند در ترکیب کابینه ˈمانوئل والسˈ حضور یابند، در گفت و گو با رادیو ˈفرانس انفوˈ گفت: فکر می کنم اولاند تاوان 6ماه نخست ریاست جمهوری خود را که فاقد اصلاحات چشم گیر و فعالیت قابل توجه در سطح اروپا بود، می پردازد.

رییس جمهوری فرانسه و نخست وزیرش مجبورند تا سال 2017 میلادی، 50 میلیارد دلار صرفه جویی کنند تا کسری بودجه کشورشان را تا سال 2015 میلادی به سه درصد تولید ناخالص داخلی برسانند.

ˈپوریا امیرشاهیˈ از رهبران جناح چپ حزب سوسیالیست که بهمراه41 نماینده آن به برنامه ˈثبات مالی والسˈ رای ممتنع داد، می گوید: متاسفانه رییس جمهوری فرانسه دو دغدغه کاهش هزینه کار و قطع بودجه دولت برای شرکت ها را هم زمان مطرح می کند. دولت فرانسه قصد دارد با کاهش هزینه های کار، کارگران بیشتری را جذب بازار کار کند.

منتقدان این طرح معتقدند که کاهش مالیات شرکت ها به معنای افزایش مالیات اشخاص حقیقی است. همچنین این امر می تواند هزینه های جاری دولت را برای پرداخت مزایای کارکنان دولت کاهش دهد.

ˈپییر لورانˈ دبیر ملی حزب کمونیست فرانسه، با محکوم کردن تصمیم دولت برای معافیت مالیاتی شرکت ها، خطاب به دولت گفت: از این جنایت دست بردارید.

وی تعویق انتخابات محلی و منطقه ای را ˈغیر قابل قبولˈ دانست و همانند حزب راستگرای ˈاتحاد جبهه مردمیˈ، خواستار برگزاری همه پرسی در مورد این تصمیم شد.

سخنان هواداران سابق اولاند در حالی مطرح می شود که وی با انتقادات جدی از سوی مخالفان خود روبه رو است. ˈژان فرانسوآ کوپهˈ رهبر حزب اتحاد جنبش مردمی، با ابراز تعجب از اینکه سخنان اولاند در مورد دو سال ریاست جمهوری به تغییرات در انتخابات اختصاص یافت، بر لزوم همه پرسی در مورد اجرای چنین تغیراتی که به آینده قانون اساسی فرانسه مرتبط است، تاکید کرد.

این در حالی است که ˈکریستیان ژاکوبˈ مسوول نمایندگان اتحاد جنبش مردمی در مجلس، عملکرد اولاند را ˈفاجعه بارˈ ارزیابی و ریاست جمهوری فرانسه را با ˈکشتی شکستهˈ مقایسه کرد.

ˈمارین لو پنˈ رهبر حزب راست افراطی ˈجبهه ملیˈ فرانسه نیز معتقد است که اولاند پست ریاست جمهوری را در حد مقام فرمانداری تنزل داده است.

اولاند در اظهارات روز سه شنبه بار دیگر نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری 2017 میلادی را به موفقیتش در کاهش نرخ بیکاری مشروط کرد؛ اما برخی در مورد صداقت وی در اجرای این تصمیم ابراز تردید می کنند.

رییس جمهوری فرانسه اظهارات تلویزیونی خود را با ابراز امیدواری برای به نتیجه رسیدن سریع سیاست نخست وزیر جدید فرانسه به پایان برد.

نظر سنجی هفته نامه فرانسوی ˈلو پوئنˈ نیز نشان می دهد تا این لحظه، 87 درصد مردم فرانسه اظهارات اولاند را در مورد عملکرد دو ساله اش متقاعد کننده ندانسته اند.

هفته گذشته نیز نتیجه یک نظرسنجی نشان داد یک سوم از افرادی که در سال 2012 میلادی به اولاند رای دادند، برای دوره دوم ریاست جمهوری به وی رای نخواهند داد.

اروپام ** 9053**1485**1010
کد N269953