نیویورک تایمز: تعلیق تحریم‌های سازمان ملل بهترین راه‌حل آمریکا در توافق با ایران است

سیاسی

در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 یک روزنامه آمریکایی در گزارشی با بیان این که آمریکا و هم پیمانانش سرانجام کار روی توافق هسته‌ای با ایران را آغاز کردند مدعی شد این اقدام امیدوار کننده است چون می‌تواند مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نیویورک تایمز در ادامه نوشت: یک توافق جامع براساس طرح اقدام مشترک که در نوامبر سال گذشته به امضاء رسید بنا خواهد شد. این طرح یک توافق اولیه بود که طبق آن ایران موافقت کرد تا در ازای کاهش برخی از تحریم‌های اقتصادی غرب بخشی از برنامه هسته‌ای‌اش را به حالت تعلیق درآورد. مدت زمان این توافق تا ماه ژوییه به پایان می‌رسد اما ممکن است تا شش ماه دیگر تمدید شود.

به نظر می‌آید واشنگتن بر روی تعداد و نوع سانتریفیوژهایی که ایران می‌تواند داشته باشد بعلاوه حجم و نوع اورانیومی که می‌تواند ذخیره کند تمرکز کرده است، اما این مسائل کلیدهای اصلی برای رسیدن به بهترین توافق با ایران نیستند. آن‌ها مهم‌اند اما نباید اولویت کاخ سفید باشند.

نیویورک تایمز آورده است: دولت اوباما در ازا باید روی سه موضوع تمرکز کند انجام بازرسی‌های سرزده، طراحی مکانیزمی که بتواند به سادگی در صورتی که ایران تقلب کند تحریم اعمال کند و افزایش مدت زمان توافق‌نامه.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود ایران را به دروغگویی متهم کرد و نوشت: بازرسان بین‌المللی باید در نیروگاه‌های هسته‌ای ایران حضور مستمر داشته باشند و باید بتوانند به هر جا در هر زمانی که می‌خواهند بدون ممانعت و فوری دسترسی پیدا کنند. ایران در حال حاضر پیروی کردن از پروتکل الحاقی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را پذیرفته است که نیازمند بازرسی‌های و کنترل‌های بیش‌تر است اما با توجه به پیشینه ایران در مورد برنامه هسته‌ای‌اش آمریکا نیازمند همان چیزی است که در عراق داشته است یعنی حق دسترسی کاملا آزاد بازرسان.

بازرسی‌های سرزده هر اندازه که مهم باشند تنها می‌توانند به اندازه مکانیزم اجرای‌شان موثر باشند. تاریخ کنترل سلاح‌ها و توافق‌نامه‌های محدود کردن سلاح‌ها نشان می‌دهد که کشورها زمانی از آن‌ها پیروی می‌کنند که می‌ترسند گرفتار شوند و یا این که در صورت گرفتار شدن باید هزینه زیادی پرداخت کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: در عراق، لیبی و ایران اکنون این مجازات شکل تحریم‌های قدرتمند را به خود گرفته است. لازم به ذکر است که توافق هسته‌ای 1994 با کره شمالی موثر نبود چون این گونه تلقی می‌شد که به پیونگ یانگ تنها وعده وعید‌هایی را می‌داد که ممکن است از آن مضایقه شود در حالی که چماق‌های تهدید زودگذر و نامناسب بودند.

به نوشته نیویورک تایمز، بزرگ‌ترین مانع دیپلماتیک پیش روی آمریکا که احتمال دارد با آن مواجه شود بعد از امضای یک توافق جامع با ایران برای وادار کردن شورای امنیت سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم‌ علیه ایران در صورتی است که این کشور بخواهد یک بار دیگر برنامه‌های هسته‌ای ممنوع شده‌اش را از سر بگیرد و به ویژه در زمانی است که شواهد تقلب مبهم باشند.

بنابراین داشتن بازرسی‌های سرزده (نامحدود) کافی نیست. آمریکا علاوه بر این نیازمند یک مکانیزم است تا بتواند به راحتی و هر زمانی که این کشور و هم پیمانانش تصمیم بگیرند ایران توافق‌نامه را نقض می‌کند، تحریم علیه این کشور صادر کنند.

بهترین راه برای ایجاد چنین مکانیزمی تعلیق تحریم‌های اروپا و سازمان ملل به جای لغو کامل آن‌هاست. در هر دو مورد یک قعطنامه جدید می‌تواند هر شش ماه یکبار صادر شود که تمام تاثیرات تحریم‌ها را تا شش ماه تعلیق می‌کند.

این امر می‌تواند از پروسه دشوار رفتن به شورای امنیت و گرفتن یک قعطنامه جدید که باید به امضای اکثریت 15 عضو آن بدون هرگونه وتو برسد، جلوگیری کند. همان‌طور که پیش از این در عراق و کره شمالی و هر جای دیگری شاهد آن بوده‌ایم این کار به صورت دیپلماتیک غیرممکن است.

سوال دیگر که باقی می‌ماند درخصوص مدت زمان است. اگرچه هیچ‌کس مطمئن نیست در اینجا شواهدی قابل توجه وجود دارد که رییس‌جمهور ایران خواستار یک توافق هسته‌ای‌ است. اما مشخص نیست که پس از وی چه کسی به عنوان رییس‌جمهور ایران روی کار خواهد آمد.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش مداخله جویانه خود نوشت: از این‌رو به نظر می‌آید افزایش مدت زمان توافق مورد پسند واشنگتن باشد. برخی شایعات از یک توافق 10 ساله خبر می‌دهند که به طور قطع ایرانی‌ها با همه آن‌ها مخالفند.

به گزارش ایسنا، کشورهای غربی همواره ایران را به تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند. ادعایی که ایران آن را رد و تاکید می‌کند که فعالیت‌های هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است.

انتهای پیام

کد N269943