آنتی‌وار جان بولتون را به دلیل اظهارات ضدایرانی‌اش فردی سردرگم خواند

پایگاه اینترنتی آنتی‌وار با اشاره به اظهارات جان بولتون مبنی بر این که باید به دنبال تغییر رژیم ایران بود، در تحلیلی وی را فردی سردرگم خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جان بولتون، نماینده‌ی پیشین آمریکا در سازمان ملل در دوران ریاست جمهوری بوش پسر در گفت‌وگو با سایت نیویورک پست، مدعی شد: رژیم بشار اسد نمی‌تواند بدون کمک‌های ایران باقی بماند. ایران بی‌رحمانه به دنبال تسلیحات هسته‌ای است و سابقه‌ی ده‌ها سال حمایت از تروریسم بین‌المللی دارد و این کشور یک خطر اصلی است.

بولتون در اظهاراتی مداخله‌جویانه ادامه داد: باید به دنبال تغییر حکومت در تهران بود.

پایگاه اینترنتی آنتی‌وار با اشاره به اظهارات بولتون مبنی بر این که سوریه را فراموش کنید و به دنبال تغییر رژیم درایران باشید می‌نویسد: بولتون در اظهارات خود بیان می‌کند که ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای است این در حالی است که این کشور به همراه 6 قدرت جهان در قالب توافق موقت تمام برنامه‌های غنی‌سازی به میزان 20 درصد خود را متوقف کرده است و بر اساس این توافق اورانیوم غنی شده 20 درصد خود را رقیق کرده و از میزان 5 درصد بیش‌تر غنی نخواهد کرد. هم‌چنین ایران توافق کرده است که به تاسیسات هسته‌یی این کشور نه به طور هفتگی بلکه روزانه بازدید شود. ماه پیش خبرگزاری بی بی سی گزارش داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تعیین کرده است که ایران تمام تعهدات خود را نسبت به توافق اجرا کرده است. این اظهارات عجیب مبنی بر تغییر رژیم در ایران به دلیل احتمال دست یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای زمانی بیان می‌شود که تمام جامعه‌ی جاسوسی و اطلاعاتی آمریکا معتقدند که ایران به دنبال تسلیحات هسته‌ای نیست.

به نوشته‌ی این پایگاه اینترنتی یکی دیگر از دلایل این که بولتون بیان می‌کند که به دنبال تغییر رژیم در ایران است حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی است در واقع نکته‌ی جالب این است که حمایت آمریکا از گروه‌های شورشی در سوریه هم وزن با حمایت از نیروهای القاعده است.

برخی از کشورهای خلیج فارس که مورد حمایت آمریکا هستند ثابت شده است که از حمایت‌ کنندگان تروریسم بین‌المللی هستند به‌خصوص از زمانی که جنگ داخلی در سوریه آغاز شده است. آیا بولتون دفاع می‌کند که ما نیز باید به دنبال تغییر رژیم این کشورها نیز باشیم.

این پایگاه اینترنتی در ادامه آورد: بولتون در اظهارات خود بیان نمی‌کند که آمریکا چگونه می‌تواند رژیم حاکم در تهران را تغییر دهد. وی اوباما را به یک اقدام سریع و محکم دعوت می‌کند اما به طور روشن و صریح اعلام نمی‌کند که چگونه این کار انجام‌پذیر است و مشخص نیست که چگونه می‌تواند بر افکار عمومی مخالف با بر پایی جنگ‌های غیر ضروری و جدید غلبه کند.

سوال این است که تغییر رژیم در ایران با ابزار تغییر به صورت تدریجی یا به شکل مداخله بر اساس مدل جنگ عراق می تواند قوانین بین‌المللی را به طور گسترده نقض کند. این جنگ بدون هیچ توجیه اخلاقی، منطقی و استراتژی و امنیتی خواهد بود. بولتون برای انجام این اقدام نظامی هیچ گونه منبعی ندارد که چگونه این جنگ را هدایت کرده و به پایان برساند. هم‌چنین وی هیچ ارزیابی درباره‌ی هزینه‌ای که این جنگ به همراه خواهد داشت، نداشته و عواقب آن را در نظر نگرفته است. بر همین اساس این مرد گیج و سر در گم شده است.

انتهای پیام

کد N269878