برنامه ما برای تعامل با دنیا در چارچوب عزت، حکمت و مصلحت است

حسن روحانی

رئیس جمهور گفت: مسیر ما با دنیا در راه تعامل و دوستی و در چارچوب عزت و مصلحت کشورمان است.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در اولین سخنرانی خود در جمع مردم ایلام با اشاره به گسترش روابط خارجی ایران با سایر کشورها گفت: همه پیروزی‌ها و موفقیت‌های امروز ما به دلیل حضور و مقاومت شما مردم است. ایران امروز در جهبه خارجی موفق‌تر و سربلندتر از همیشه است و روابط‌ ما با دنیا به ویژه با همسایگان بهتر از همیشه است.

وی ادامه داد: با عراق کشور همسایه، دوست و برادرمان روابط مان روز به روز نزدیک‌تر و صمیمی‌تر خواهد شد. عراق کشوری است که در کنار ایلام عزیز ما است. همچنین با همه همسایگان روابط‌مان گسترش می‌یابد. علاوه بر این با دنیای غرب و شرق و آنهایی که برابر حقوق ملت ایران، عزت این سرزمین و رشد و شکوفایی ایران سرفرود آوردند، رابطه خواهیم داشت و دستمان را به سوی آنها دراز خواهیم کرد.
رئیس جمهور در جمع مردم ایلام با بیان این‌که با دنیا در چارچوب عزت و مصلحت ایران تعامل و دوستی خواهیم داشت تاکید کرد: همه الطاف شما نسبت به خادم‌تان است و باید بگویم دولت خدمتگزار با برنامه و اجرای برنامه ان‌شاءالله پاسخ مثبت خواهد داد.
رییس جمهور در ادامه گفت: ایران در مسیر پیشرفت و تعالی و توسعه است و این فقط یک ادعا نیست با توکل به خدا روز به روز شاهد خواهیم بود با همت،‌فداکاری و اتحاد شما مردم، ایران آبادتر، سرفرازتر و شکوهمندتر در منطقه و جهان خواهد بود.

رییس جمهور با اشاره به شعارهای که در مسیر خیابان از فروردگاه تا محل سخنرانی وی بر روی پلاکارت‌ها نوشته شده بود و مربوط به وضعیت اشتغال دراستان ایلام بوده است گفت: مردم این استان از نبود اشتغال و بیکاری گله دارند دولت امسال در مرحله اول و راس اقداماتش در رابطه با اجرای اقتصاد مقاومتی رونق اقتصادی و اشتغال تلاش خواهد کرد. این تلاش جوانان،‌ دانشجویان،‌ پسران و دخترانو مردان و بانوان این سرزمین را شامل می شود.

دیگر اظهارات رئیس جمهور در جمع مردم ایلام به شرح زیر است:

* ما در مرحله دوم گام بلندی در راه سلامت،‌ بهداشت و درمان مردم کشور برداشته ‌ایم و برداشتن این قدم‌ها را ادامه خواهیم داد، مراکز بهداشتی و درمانی استان ایلام در سال جاری و سال آینده تجهیز خواهد شد و بیمارستان 376 تختخوابی ایلام را تا پایان سال آینده آماده بهره‌برداری می‌کنیم.
* تلاش داریم تا مردم با هزینه کمتری به سلامت مورد نظرشان دست یابند.
* در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به محیط‌زیست رسیدگی خواهد شد ایلام از ریزگردها در رنج است و ما به همراه دولت عراق تلاش داریم تا برای ساماندهی و سالم‌سازی محیط‌ زیست گام‌های لازم را در سال جاری و سال آینده و تا پایان این دولت برداریم. در جلسه اخیر هیات دولت به موضوع جنگل‌های زاگرس و ایلام که عروس زاگرس است، پرداخته شد و اقدامات لازم برای ساماندهی این جنگل‌ها و رفع مشکلاتش در نظر گرفته شده است و عصر امروز چهارشنبه از طرح های بهسازی جنگل در این استان بازدید خواهم کرد.
* ما برای احیای جنگل‌های بلوط استان ایلام اقدام می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم زیبای‌های این منطقه که موجب شکوفایی این منطقه و ایران است از دست ما برود. ایلام سرزمین گردشگری برای مردم ایران و نیز مردم کشورهای دیگر است.

*در این سفر برای اجرای 44 پروژه که 34 پروژه آن در سال 93 و 10 پروژه دیگر در سال آینده تکمیل می‌شود، برنامه داریم. این پروژه‌ها مربوط به تمامی شهرستان‌های این استان است که از طریق شورای اداری استان اعلام خواهد شد.

* امسال و سه سال آینده در دولت تدبیر و امید تلاش ما این است که ایلام به لحاظ مشکلات آبیاری و کشاورزی مشکلات و معضلاتش حل و فصل شود و در اینجا به شما مردم عزیز قول می‌دهم که برای اجرای آبیاری مدرن و طرح اجرای سامانه گرمسیری برای 50 هزار هکتار اراضی استان ایلام مخصوصا در مناطق جنوبی ایران از جمله دشت عباس و دهلران اقدامات لازم طی سه الی چهار سال آینده عملیاتی شود این گام اول برای آبادانی استان ایلام است ودر مرحله دوم صنعتی شدن استان را دنبال خواهیم کرد.
* طرح های مهمی برای ساماندهی گاز و پتروشیمی استان ایلام در نظر گرفته شده است، ما تلاش داریم گازهای که در حال حاضر از دست می‌رود جمع‌آوری و تبدیل به طرح‌های پتروشیمی کنیم و در همین راستا عصر امروز چهارشنبه بخشی از پتروشیمی ایلام افتتاح خواهد شد و طرح های دیگر در این زمینه ظرف‌ سال‌ پیش رو در دست اقدام قرار می‌گیرد.

*سه سد ایلام در سال 93 و نیمه سال 94 تکمیل خواهد شد. جاده‌های که در این استان وجود دارد باید بهسازی شود بخصوص گردنه قلاجه که مورد توجه مردم است. ان شالله امسال تا نیمه سال 94 عملیاتی می ‌شود.جاده عملیاتی صالح‌آباد به مهران تا پایان همین سال و مهران تا مرز ان شالله تا نیمه سال 94 ساخته خواهد شد.سایر طرح‌ها نیز امشب اعلام می‌شود.

* ما در دولت برای منطقه آزاد مهران بررسی‌های لازم را انجام خواهیم داد مردم عزیز ایلام طرح‌های تجاری‌، گردشگری و سدهای نامبرده شده، رسیدگی به جنگل‌های این استان و آبیاری مدرن در 50 هزار هکتار از 38هزار هکتار ظرف امسال و‌سالهای آینده مورد توجه قرار می‌گیرد.

* همچنین تسهیل رفت و آمد و توسعه با کشور همسایه عراق و مسیر زوار در مسیر مهران مورد توجه قرار گرفته و بدین شکل ما شاهد پیشرفت‌، اشتغال و تجارت برای مردم عزیز،‌غیور و وطن دوست ایلام خواهیم بود تردیدی نداشته باشید که دولت همه توان خود را برای اجرای همه پروژه‌های توسعه و ارتقای بخش‌های مختلف به کار خواهد گرفت.

سفر به ایلام چهارمین سفر استانی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی پس از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید است و رئیس‌جمهور طی ماه‌های گذشته به استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز سفر کرده است.

/212 

کد N269604