"نجم‌الدین کریم" بهترین گزینه برای جانشینی جلال طالبانی

سیاسی

دبیر شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد که استاندار کرکوک با توجه به مواضع ملی‌گرایانه و سابقه سیاسی‌اش از محبوبیت بیشتری در نزد طرف‌های سیاسی در منطقه کردستان عراق و بغداد برای تصدی پست ریاست جمهوری برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عادل مراد، دبیر شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان عراق در مصاحبه با تلویزیون صدای آمریکا از مشارکت گسترده مردم در انتخابات و به چالش کشیدن تروریسم بر تعدادی از مناطق کردستان قدردانی کرد و گفت: افزایش آرای اتحادیه میهنی کردستان چه در داخل و چه در خارج منطقه کردستان نشان دهنده این است که مردم به اتحادیه میهنی کردستان اطمینان داشته و به دلیل مواضع ملی‌گرایانه از آن حمایت می‌کنند.

وی از اقدام سریع حزب دموکرات و جنبش تغییر برای توافق در خصوص تشکیل دولت منطقه کردستان و استفاده از این حق ملی برای تبلیغات انتخاباتی خود انتقاد کرد و گفت: این اقدام تلاش ناامیدانه آن‌ها برای به حاشیه راندن اتحادیه میهنی کردستان عراق بوده است.

وی خاطرنشان کرد که هیچ طرفی بدون اتحادیه میهنی کردستان عراق نمی‌تواند دولت منطقه کردستان را تشکیل دهد چرا که این اتحادیه طرف اساسی به شمار می‌آید که امکان بی‌نیازی از آن وجود ندارد.

عادل مراد عنوان داشت که اتحادیه میهنی کردستان در نتیجه ریاست نجم الدین کریم استاندار کرکوک بیشترین آرای رای دهندگان را در کرکوک به دست آورد.

چرا که نجم الدین کریم توانسته بود به همه مردم این استان و بدون هیچ تبعیضی خدمت رسانی کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه کسی بیشترین شانس را برای تصدی پست ریاست جمهوری و جانشینی جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق دارد، تاکید کرد: نجم‌الدین کریم با توجه به سابقه سیاسی و مواضع ملی‌گرایانه و موفقیت‌های وی در عرصه مدیریت بیشترین محبوبیت را در بین طرف‌های سیاسی در منطقه کردستان و بغداد دارد تا تصدی پست ریاست جمهوری را برعهده بگیرد.

این مقام عراقی خاطرنشان کرد که عدم حضور مام طالبانی در عرصه سیاسی اثرات بسیار گسترده‌ای را بر اوضاع عراق و کردستان گذاشت.

وی تصریح کرد: ما در تلاش هستیم تا روابط خود را با بغداد عادی کرده و به مرحله بحران‌ها و درگیری‌ها پایان دهیم. ترکیه به صورت کاملا آشکار در اوضاع داخلی عراق و منطقه کردستان دخالت می‌کند تا تصمیمات سیاسی و منابع طبیعی آن را تحت سیطره خود درآورد. ترکیه در تلاش است تا با همکاری با حزب دموکرات نفت کردستان را با ارزان‌ترین قیمت بخرد حال آنکه مردم کردستان عراق خود از این مساله اطلاعی ندارند.

دبیر شورای مرکزی اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد که باید روابط تاریخی میان کردها و شیعیان و دیگر اقشار جامعه عراق حفظ شود.

انتهای پیام

کد N269395