کلینتون: فرهنگ داشتن سلاح در آمریکا از تعادل خارج شده است

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گفت: فرهنگ داشتن اسلحه در این کشور از تعادل خارج شده و واشنگتن باید این تفکر را که هر کسی می‌تواند در هر کجا و هر زمانی سلاح داشته باشد، مهار کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین و نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا گفت: این تفکر که هر کسی می‌تواند اسلحه داشته باشد، به نفع اکثریت مردم نیست اما این رویکرد مغایر با حقوق شهروندان برای داشتن سلاح‌های گرم نیز نیست.

‌کلینتون در جریان کنفرانس شورای ملی برای سلامت رفتاری در آلکسون هیل در ایالت ماریلند به شدت از این مسأله دو قطبی سیاست‌های تسلیحاتی انتقاد کرده و به تیراندازی‌های اخیر اشاره کرد.

وی گفت: باز هم فکر می‌کنم که ما از اعتدال و تعادل خارج شده‌ایم. فکر می‌کنم که باید این تفکر را مهار کنیم که هر کس می‌تواند در هر کجا و هر زمان اسلحه داشته باشد و معتقد نیستم که این مسأله به نفع اکثریت مردم باشد. فکر می‌کنم شما می‌توانید همچنان از حق شهروندان برای داشتن سلاح حمایت کنید.

سنای آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد، سال گذشته میلادی علیه لایحه‌ای که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در این باره داده بود، رای داد. در این لایحه آمده بود، سوابق افرادی که قصد خرید سلاح‌های گرم از فروشگاه‌ها یا سایت‌های اینترنتی را دارند، باید بررسی شود. این لاحیه پس از تیراندازی مرگبار در مدرسه ابتدایی "سندی هوک" در ایالت کنتیکت مطرح شد.

اگر کلینتون رئیس جمهور آتی آمریکا شود، دیدگاه‌هایش در خصوص کنترل تسلیحاتی با جمهوری خواهان که مخالف سخت‌تر کردن قوانین اسلحه هستند، مغایرت خواهد داشت.‌ کلینتون به حاضران در این کنفرانس سلامت رفتاری گفت: با این وضعی که پیش می‌رویم، بسیاری از مردم در بسیاری از نقاط کشور اسلحه خواهند داشت که مجوز داشته و کاملاً معتبر است مثلاً در سینماها که تیراندازی مثل جویدن آدامس یا استفاده از تلفن همراه عادی خواهد بود.

وی افزود: این مسأله‌ای است که در کشورهایی که به آنجا سفر کردم و هیچ قانون اجرای یا کنترل شخصی وجود ندارد، رخ می‌دهد و این مسأله‌ای است که نمی‌توان بی‌توجه از آن عبور کرد.

در همین حال مونیکا لوینسکی پس از 10 سال سکوت خود را شکسته و گفت: هیلاری کلینتون به جای بیل کلینتون مرا مقصر این روابط نامشروع می‌داند که تقریباً باعث سرنگونی ریاست جمهوری او شد و این مسأله باعث ناراحتی من شده است.

حدود 20 سال پس از روابط نامشروع مونیکا لوینسکی با بیل کلینتون‌، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در داخل کاخ سفید، پدیدار شدن مجدد لوینسکی سایه‌ای بر نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 آمریکا است.

لوینسکی در مقاله‌ای نوشت: خودم به شخصه به شدت از آنچه که میان من و بیل کلینتون اتفاق افتاد، پشیمانم. بگذارید دوباره بگویم. من خودم به شدت از آنچه رخ داد پشیمانم. روابط من با بیل کلینتون با اتفاق نظر اتفاق افتاد اما تمامی سوء‌استفاده‌ها پس از آن صورت گرفت که من به دنبال اقدامات بیل کلینتون برای حفاظت از موضع قدرتمندش به یک سپر بلا تبدیل شدم.

وی مدعی است که پیشنهاد 10 میلیون دلاری را رد کرده چرا که احساس نمی‌کرد کار درستی باشد.

هیلاری کلینتون تاکید کرده که روابط نامشروع میان بیل کلینتون و لوینسکی معنای واقعی نداشته و وی نسبت به احساسات همسرش حساس نیست.

لوینسکی در ادامه نوشت: هیلاری کلینتون می‌خواست از معشوقه همسرش انتقاد کند. او احتمالاً از همسرش به دلیل نامناسب بودن رفتارش گله کرده اما اینکه زنان نه تنها من بلکه خودش را مقصر می‌دانند، مشکل ساز است. هیلاری خودش را مقصر روابط نامشروع همسرش می‌داند و ظاهراً او را بخشیده است.

انتهای پیام

کد N269152